Berlin’de Kürt Konferansı yapıldı

Değişik Alman ve Kürt örgüt ve kurumları tarafından Berlin Eyalet Parlamentosu’nda Kürt Konferansı organize edildi.


Değişik Alman ve Kürt örgüt ve kurumları tarafından Berlin Eyalet Parlamentosu’nda Kürt Konferansı organize edildi. Konferansa Berlin Eyalet Parlamentosu Meclis Başkanı Walter Momer, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sol Parti’den Prof. Norman Peach, Avrupa Barış Meclisi’nden Murat Çakır, YEKKOM Başkanı Ahmet Çelik ve Dr. Zerdeşt Haco katıldı. Konferansın ana gündemi, Suriye, İran, Irak, Türkiye’den gelen Kürtlerin geldikleri ülkelerden bağımsız yaşadıkları Avrupa ülkelerinde bağımsız göçmen grubu olarak Kürt kimliklerinin tanınması idi..
Konuyla ilgili gazetemize bir açıklama yapan YEKKOM Başkanı Ahmet Çelik, 1 milyondan fazla Kürt’ün yaşadığı Almanya’da Kürtlerin dili, kültürü ve kimliğiyle kabul edilmesi ve Kürtlerin görmezlikten gelinmesi tutumunun artık son bulması gerektiğini dile getirdi.
Kürtlerin bu ülkenin bir parçası sayılması gerektiğine de değinen Çelik “Biz YEKKOM olarak bunun için üzerimize düşeni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.
Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir de gazetemize yaptığı açıklamada, Avrupa’da yaşayan Kürtlerin kendi kimlikleriyle değil, geldikleri ülkenin dili ve kimliğiyle kabul edildiğine dikkat çekerek “Kürtler kendi kimlikleri olmasına karşın halen tanınmama sorunu yaşıyorlar. Yıllardır özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren Kürtler Avrupa’da Türk, Arap, ya da Fars olarak görülüyor.
Bu Kürtler açısından da Avrupa da yaşayan yerli halklar açısından da psikolojik bir bariyerin oluşmasına yol açıyor. Dolayısıyla bu bariyerin ortadan kaldırılması ve Kürtlerin dilleriyle kültürleriyle Avrupa toplumunun saygın bir parçası olarak kabul edilmeleri gerekiyor” dedi.
Konferansa katılan Berlin Eyalet Meclis Başkanı Walter Momer “göçmenlere tanınan bütün haklar Kürtlere de tanınmalıdır. Kürtlerin eğitim ve kültürel haklarının tanınması için elimden geleni yapacağım. Berlin eyalet meclisinde gündeme getirip tartışılmasını sağlayacağım” diye konuştu.
(Berlin/EVRENSEL)
Sinan Balta
www.evrensel.net