Tepkiler... Tepkiler... Tepkiler...

Trakya ve İstanbul’da meydana gelen sel felaketine ve sorumlulara yönelik tepkiler artıyor. Açıklamalarda sorumlulara istifa çağrısı yapıldı.


Trakya ve İstanbul’da meydana gelen sel felaketine ve sorumlulara yönelik tepkiler artıyor. Açıklamalarda sorumlulara istifa çağrısı yapıldı.
KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, AKP Hükümetinin ve İstanbul Belediye Başkanı’nın “suçu doğada bulması” ve “faturayı halka çıkarmasını” eleştirdi. Şimşek, taşan dere yatakları, yıkılan köprüler, yerle bir olan asfalt yolların tümüyle doğal felaketle açıklanamayacağını belirtti.
SES tarafından yapılan açıklamada da felaketin doğal afet değil, plansız şehirleşmeye oy avcılığı için izin verenlerin ve halka planlı bir belediyecilik hizmeti götürmeyenlerin, ‘geliyorum’ diyen sel baskınlarına karşı önlem almayarak, kent yöneticilerinin hatalarının afeti olduğu ifade edildi.
İNSAN ELİYLE FELAKET
Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak da Marmara’yı vuran selin doğal değil insan yapımı bir felaket olduğunu belirterek, su havzalarına yerleşim yeri kuranların, buna izin verenlerin, insanları insanlık dışı koşullarda oradan oraya taşıyanların sorumlu olduklarını ifade etti.
Liman-İş’ten yapılan açıklamada 7 kadın işçinin kapalı bir panelvan içinde işe giderken ölümünün ise insana verilen değerin bir göstergesi olduğun belirtildi. Teksif Sendikası tarafından yapılan açıklamada da sel felaketinin İstanbul’daki altyapı eksikliği ve tedbirsizliği gözler önüne serdiği vurgulandı.
TOPBAŞ İSTİFA ETMELİ
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TUDEF) Genel Başkanı Ali Çetin de felaketle ilgili yetkililerin “böyle bir felaket 100 yılda bir görülür” açıklamalarına, “yüzyılın felaketi değil, yüz yılın ayıplı kamusal hizmetidir” diye tepki gösterdi. Belediye Başkanları tarafından dere yatağına kurulan bina ve diğer işlemlere yasal izin-ruhsat verildiğinin hatırlatan Çetin, felaket sonrasında yapılan açıklamaların da samimi olmadığını dile getirdi. Çetin, sorumluların istifa etmesini istedi. (ANKARA)
www.evrensel.net