61’inde topluma kazandırılmış olarak çıkacak!

44 YIL hapsi istenen 16 yaşındaki bir çocuk, gönderdiği mektupla, dört duvar arasındaki çocukların içinde bulunduğu durumu, bütün çıplaklığıyla gözler önüne serdi.


44 YIL hapsi istenen 16 yaşındaki bir çocuk, gönderdiği mektupla, dört duvar arasındaki çocukların içinde bulunduğu durumu, bütün çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde kalan 16 yaşındaki K.A, “örgüt üyeliği”, “kamu görevlisini yaralamak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet”, “yüzünü kısmen kapatmak” suçlarından 44 yılla yargılanan K.A’nın, babası yoluyla Çocuklar için Adalet Çağrıcıları’na ulaştırdığı mektup şöyle:
“E Tipi Kapalı Cezaevi 12. ‘çocuk’ koğuşundan yazıyorum. ‘Çocuk’ yazdım çünkü anayasaya göre ‘18’inden küçükler çocuktur, suç işlemeye eğilimi yoktur. Bu yüzden topluma kazandırılmalıdır’ diyor. Ve yasalar bana 44 yıl ceza istiyor. Üstelik ağır ceza mahkemelerinde yargılanıyorum. Topluma kazandırılmam için ne kadar güzel bir yöntem değil mi?
BİR ELİNDE ÖLÜM, BİR ELİNDE ZİNDAN
61 yaşımda topluma kazandırılmış bir birey olarak mutlu, mesut cezaevi kapısından çıkacağım. Bir de topluma zararlı olanlar var; Uğur Kaymaz, Enes Ata, Abdullah Duran... İsimlerini saydığım ve de sayamadığım bu arkadaşlarımız ise toplumun huzur ve refahını sağlamakla görevli polis amcaların şefkatli ellerindeki silahlardan çıkan yasal mermiler tarafından ölümsüzleştirildi.
Bu topraklar üzerinde doğan her Kürt; bir elinde ölüm, bir elinde zindanla doğuyor, bu şekilde hayata gözlerini açıyor. Peki neden? (...) Cevabı şu olabilir: Kürdüz, potansiyel suçluyuz ve de ‘terörist’iz. Burada sorulacak soru şu: Öldürülen çocuklar mı, yoksa öldüren kurşun sahipleri, dipçikleyenler mi terörist?” (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net