Üçlü görüşme için gizli görüşme

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Filistinli başgörüşmeci Saib Erekat’ın 23 Eylül’de BM genel kurul toplantıları sırasında ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı...


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Filistinli başgörüşmeci Saib Erekat’ın 23 Eylül’de BM genel kurul toplantıları sırasında ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında bir üçlü toplantının yollarını açabilmek amacıyla, geçen hafta Kudüs’te gizlice bir araya geldikleri bildirildi.
İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, Peres’in geçen hafta Erekat’ı Kudüs’e davet ettiğini ve ikilinin, Peres’in resmi konutunda iki saat kadar görüştüğünü yazdı.
Habare göre Peres, iki taraf arasında müzakerelerin bu ayın sonunda yeniden başlatılması amacıyla gereken her şeyin yapılmasını isteyerek, “Bu fırsatın kaçmasına izin verilmemelidir” dedi.
Peres, Erekat’a, “Sizden isteğim, bunu Mahmud Abbas’a anlatmanızdır. BM’deki toplantıya katılmasına ihtiyaç var” diye konuştu. Peres, Batı Şeria’da uluslararası tepkilere rağmen devam eden Yahudi yerleşimleri ve diğer konularda taraflar arasında görüş ayrılıkları olabileceğini, ancak bunların çözüleceğini söyledi.
Şimon Peres, “En önemli şey, mümkün olduğunca görüşmelerin hemen başlatılmasıdır” dedi.
Diplomatik kaynaklara göre Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki yerleşimlerde inşaatlar durmadıkça, Abbas’ın Netanyahu ile bir araya gelmesi beklenmiyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net