Kırıka komşusuyla buluşuyor

Ege’nin tarihi ile bütünleşen iki yakasının müzik kültüründen beslenen ve bu kültürle bugünün şarkılarını yapan Kırıka, Yunanistanlı müzisyenler Loukas Metaxas ve Ourania Lampropoulou ile Uluslararası Barış Günü...


Ege’nin tarihi ile bütünleşen iki yakasının müzik kültüründen beslenen ve bu kültürle bugünün şarkılarını yapan Kırıka, Yunanistanlı müzisyenler Loukas Metaxas ve Ourania Lampropoulou ile Uluslararası Barış Günü olan 21 Eylül’de İstanbul Beşiktaş’ta Çadır Pub & Performance Hall’da bir konser verecek. “Meeting My Neigbour - Komşumla Buluşma” adı altında gerçekleştirilecek olan konserle müzisyenlerin müzik kültürleri ve formları çerçevesinde bir araya getirilerek Türkiye ve Yunanistan ortak kültürüne vurgu yapmaları hedefleniyor.
2008 yılında Kaba Saz isimli ilk albümleri yayınlanan Kırıka’nın kurucuları müzikal alanları gereği uzun süredir Yunanistanlı müzisyenlerle iletişim halinde. Özellikle on dokuzuncu yüzyılın İstanbul, İzmir ve Selanik gibi merkezlerinde üretilen müzikleri temel alarak şehirli halk müziği formlarının yeniden üretilmesi konusunda çalışmalar yürüten Kırıka bu iletişim ve işbirliğini önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi amaçlıyor.
21 Eylül Pazartesi günü saat 22:00’de Beşiktaş Çadır Pub & Performance Hall’de gerçekleştirilecek konser için Yunanistan’dan alaturka perküsyonlar ve lavta ustası Loukas Metaxas ve Türkiye’de çok kullanılmayan bir enstrüman olan santur icracısı Ourania Lampropoulou İstanbul’a geliyor. Konserin önümüzdeki yıllarda Yunanistan’da da yapılması hedefleniyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net