Sermayeye teşvik, halka işsizlik

Hükümetin Orta Vadeli Programı’ndan yine sermayeye teşvik, halka ise işsizlik, azalan kamu harcamaları, esnek çalışma koşulları ve özelleştirmeler düştü.


Hükümetin Orta Vadeli Programı’ndan yine sermayeye teşvik, halka ise işsizlik, azalan kamu harcamaları, esnek çalışma koşulları ve özelleştirmeler düştü.
Hükümetin 2010-2012 yılları arasında uygulayacağı Orta Vadeli Programı açıklandı. Pakette bu yıl yüzde 6.0 küçüleceği öngörülen ekonominin 2010 yılında yüzde 3.5 büyüyeceği iddia edildi.
Hükümet, büyümeyi krizin başından beri olduğu gibi yine özel sektöre teşvikle başaracağını savunurken, paketten halka işsizlik, esnek çalışma, özelleştirmeler ve sağlık başta olmak üzere azaltılan kamu harcamaları düştü.
Programı açıklayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF ile yeni bir stand-by anlaşmasına da yeşil ışık yaktı.
HEP AYNI SÖYLEM
Hükümet’in, 2010-2012 yılları arasında uygulanacak Orta Vadeli Programı’nı dün Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katıldığı basın toplantısıyla açıkladı. Başbakanlık Yeni Bina’da gerçekleşen toplantıda konuşan Babacan, ekonomideki daralmanın 2009 yılı için yüzde 6 oranında gerçekleşmesini beklediklerini, 2010 yılında ekonominin yüzde 3.5 oranında artacağını tahmin ettiklerini söyledi. Türkiye’nin ekonomisini yakından ilgilendiren Avrupa’da 2010 yılında da küçülme beklendiğine dikkat çeken Babacan, bu koşullarda yüzde 3.5’luk büyümenin nasıl gerçekleşeceği konusunda da krizin başlangıcından beri tekrarlanan “bankacılık sistemimize güveniyoruz” söylemini tekrarladı.
KAYNAKLAR YİNE SERMAYEYE
Merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranının yıl sonunda yüzde 6.6’ya çıkmasını öngördüklerini aktaran Babacan, bunun ana nedenini vergi gelirlerindeki düşüş ve sosyal güvenlik primi ödemelerinin hedeflerin altında kalması olarak açıkladı.
Özel sektör öncülüğünde büyümeyi hedeflediklerini belirten Babacan, özel sektörün kullanacağı kaynakların üzerindeki baskıyı azaltacaklarını söyledi.
Bu nedenle özel sektöre yeni teşvikler sunacaklarını, yatırımlarda kamu-özel işbirliği modelini yaygınlaştıracaklarını, özel sektörün yatırım yapabileceği alanlarda kamu yatırımlarını sınırlayacaklarını bildirdi. Babacan, sermayedarlara 2010 yılının sonuna kadar sundukları teşviklerden yararlanmaya çağırdı.
İŞSİZLİK DÜŞMEYECEK
2009 yılı sonu işsizlik oranı tahminlerinin 14.8’e çıktığını belirten Babacan, işsizliğin 2010’da 14.6, 2011’de 14.2, 2012’de ise yüzde 13.3’e düşeceğini savundu. Babacan, gazetecilerin işsizliğin büyüme öngörüsüne rağmen neden bu kadar yavaş düşeceği sorusu üzerine, nüfus artışını gerekçe gösterdi. Babacan, 2012 yılına kadar 1 milyon 250 bin kişinin istihdama katılacağını söyledi. Bu rakam, krizin başlangıcından beri işten atılanların sayısının gerisinde kalıyor.
Ali Babacan, program kapsamında esnek istihdam biçimlerinin yaygınlaştırılacağını da söyledi.
2009 yılında yüzde 5.9 oranında gerçekleşmesi beklenen enflasyonun 2012’ye kadar yıllık yüzde 4.8’e kadar gerilemesini tahmin ettiklerini anlatan Babacan, cari işlem açığının ise ekonomik faaliyetlerin artması koşuluyla 2010’da yüzde 2.8’e çıkacağını söyledi. Babacan kamu bütçe açığının 2009 yılında yüzde 6.6 oranında gerçekleşeceğini, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında ise sırasıyla yüzde 4.9, 4.0 ve 3.2 oranında olacağının tahmin edildiğini kaydetti.
IMF’YE KAPILAR AÇIK
Gazetecilerin programın “IMF’li mi, IMF’siz mi olduğu” sorusuna kaçamak cevaplar verdiği görülen Babacan, IMF’yle program etrafında görüşeceklerini, stand-by yapma konusunda anlaşırlarsa yeni düzenlemeler yapabileceklerini söyledi. IMF’nin piyasaya göre uygun faiz oranlarında borç verdiğini belirten Babacan, “IMF olmazsa olmaz değildir” dedi.
IMF’den alınan kaynakların doğrudan piyasaya aktarılacağını söyleyen Babacan, dışarıdan Bankacılık sisteminin ihtiyaç duyduğu kadar kaynak alacaklarını ifade etti. IMF ile görüşmelerin olumlu yönde olduğunu belirten Babacan, “Bizim bakış açımızla, IMF’nin Türkiye’ye bakışı birbirine yakın” diyerek yeni bir anlaşmaya yeşil ışık yaktı.


AİLE HEKİMLİĞİNE GEÇİLECEK
Kamu maliyesinde reformlar yapacaklarını belirten Babacan, Kurumlar vergisi ve KDV’de herhangi bir artış düşünmediklerini söyledi. Vergi kayıp ve kaçakları önlemek için denetimi artıracaklarını, tahsilat sistemini güçlendireceklerini kaydeden Babacan, “yerel yönetimlerin öz gelirlerinin arttıran düzenlemeler yapılacağını” söyleyerek belediyelere ayrılan kaynakların kısılacağı mesajını verdi. Sağlık harcamalarını sınırlandırmaya yönelik düzenlemeler yapacaklarını belirten Babacan, 2010 sonuna kadar tüm illerde Aile Hekimliği’ne geçmeyi planladıklarını duyurdu.


ÖZELLEŞTİRMELER KAPIDA
Ali Babacan, Orta Vadeli Program kapsamında elektrik ve şeker üretiminin tamamen özelleştirilmesini öngördüklerini açıkladı. Telekomunikasyon ve liman işletmeciliği alanında da kamu payının azaltacaklarını belirten Babacan, Ziraat Bankası'nın bir bölümün hissesinin de satışa sunulacağını bildirdi. Babacan, tarımsal desteklerin de yeniden düzenleneceğini söyledi.
(ANKARA)
www.evrensel.net