Karzai yeniden başkan gibi

Afganistan’daki devlet başkanlığı seçiminin kesin olmayan nihai sonuçları, mevcut Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin yaklaşık yüzde 55 oy alarak çoğunluk oylarını elde ettiğini gösteriyor.


Afganistan’daki devlet başkanlığı seçiminin kesin olmayan nihai sonuçları, mevcut Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin yaklaşık yüzde 55 oy alarak çoğunluk oylarını elde ettiğini gösteriyor. Karzai’nin en yakın rakibi olan Dr. Abdullah Abdullah ise yaklaşık yüzde 28 oy topladı.
Ancak seçimde usulsüzlükler yapıldığı iddialarına yönelik soruşturma ve bazı oyların iptal edilebileceği beklentisi göz önüne alındığında, Karzai’nin Abdullah ile ikinci tur bir seçimle karşı karşıya kalabileceği ifade ediliyor. Sahte oyların ayıklanması işlemi başlıyor ve bu süreç de haftalarca devam edebilir.
Seçim Şikayetleri Komisyonu, ülke genelindeki seçim merkezlerinden gelen oyların yüzde onunun incelendiğini söylemişti. Ancak önceki gün bir açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) seçim gözetim misyonu, tüm oyların yaklaşık dörtte birinin, “şüpheli durumda” olduğunu ve bu oyların da çoğunlukla Karzai’ye gittiğini söyledi. Karzai’nin seçim kampanyasını yürüten ekip ise AB misyonunun açıklamasını “sorumsuz” olarak niteleyerek kınamakta gecikmedi.
Mevcut durumda gayrı resmi olarak çoğunluk elde eden Hamid Karzai’nin ikinci tur seçime girmemesi gerekiyor. Fakat oy oranı yüzde ellinin altına düşecek olursa, Abdullah ile beraber katılacakları ikinci tur bir seçim kaçınılmaz olacak.
KARZAİ: İDDİALAR ABARTILI
Hamid Karzai, geçen ay yapılan devlet başkanı seçimlerine ilişkin yolsuzluk iddialarının abartılı olduğunu belirterek, seçim sürecine olan güvenini dile getirdi. Karzai, 20 Ağustos’ta yapılan seçimlerden bu yana ilk kez düzenlediği basın toplantısında, seçimin dürüst bir şekilde yapıldığına ve Afgan halkı ve hükümetinin bu süreçte doğru davrandığına “kesinlikle güvendiğini” ifade etti.
Dünyadaki diğer seçimlerde olduğu gibi Afganistan’daki seçimlerde de birtakım sorunlar ve duyarlılıklar olduğunu belirten Hamid Karzai, “Ancak bunlar basının söz ettiği boyutta değildir” diye konuştu.


KABİL’DE PATLAMA
Afganistan’ın başkenti Kabil’de şiddetli bir patlama meydana geldi. Saldırıyı Taliban üstlendi.
Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Orgeneral Muhammed Zahir Azimi, saldırıda 10 Afgan sivilin öldüğünü, 52 kişinin yaralandığını açıkladı. Kabil Suç Tahkikatı Birimi Başkanı Abdul Gaffar Sayidzade de bomba yüklü aracın Amerikan elçiliği ve ABD askeri üssü yakınlarında, yabancı askerleri taşıyan iki aracı hedef aldığını, olayda yabancı güçlerden de hayatını kaybedenlerin olduğunu, ancak ölen yabancı asker sayısını bilmediklerini
söyledi. Saldırıda en az 6 İtalyan askerinin öldüğü iddia edildi.
Patlamadan kısa süre önce Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, yakınlardaki Devlet Başkanlığı Sarayı’nda bir basın toplantısı düzenlemişti.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net