BASIN TURU

İsrail kuvvetlerinin, bu yıl Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırılar esnasında yaptığı katliamların ispatlanması ve bu katliamların yol açtığı büyük ekonomik zararların tespit edilmesi için herhangi bir uluslararası komiteye ihtiyaç yoktur.


Gazze’nin intikamını kim alacak?
İsrail kuvvetlerinin, bu yıl Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırılar esnasında yaptığı katliamların ispatlanması ve bu katliamların yol açtığı büyük ekonomik zararların tespit edilmesi için herhangi bir uluslararası komiteye ihtiyaç yoktur. Zira bütün dünya, bu katliamları televizyon ekranlarından seyretti. Bu konuyu bütün çıplaklığıyla gösteren yüz binlerce fotoğraf ve belge bulunmaktadır.
İsrail’in, Gazze’ye saldırıları esnasında aşırı kuvvet kullandığı ve savaş suçu işlediği yönündeki Birleşmiş Milletler’den çıkan karar, birçok kesim açısından olduğu gibi, bizim de açımızdan şaşırtıcı değildi; zira İsrail, sadece savaş suçu işlemekle kalmamış, aynı zamanda insanlığa karşı da suçlar işlemişti.
İsrail Hükümeti, uluslararası araştırma komitesiyle işbirliği yapmayı, bu komitenin taraflı olduğu ve hedeflerinin daha önceden belli olduğu gerekçesiyle reddetti. Bu komitenin başkanı Yargıç Richard Goldstone’un – ki Yargıç Goldstone Güney Afrikalı bir Yahudi’dir – Gazze’ye gitmesine sebep olan şey, İsrail Hükümetinin Gazze’de işlediği katliamlardır; bu katliamlarda, çoğunluğu çocuk ve kadın 1400’den fazla suçsuz insan katledilmiştir.
Aç bırakılmış, her taraftan kuşatılmış insanlara karşı beyaz fosfor bombası kullanmak, bir insanlık suçudur. Birleşmiş Milletler’e ait bir okula, güvenli bir yer bulmak amacıyla sığınmış insanları katletmek bir savaş suçudur; hatta savaş suçundan da daha iğrenç bir suçtur. Bu okulda gerçekleştirilen katliamın kurbanlarına yardıma giden ambulansların yolunu kesip, bu ambulansların olay mahalline ulaşmasını engellemek, uluslararası kanunları ve savaş esirleri hakkındaki Cenevre anlaşmasını ihlal etmektir.
Asıl sorulması gereken soru, İsrail’in, bu gerçekleştirdiği katliamlar karşısında ceza almasına yönelik atılacak adımlara dair olmalıdır; zira gayet hafif bir dille yazılmış olan bu söz konusu karar, bu katliamlarda katledilen kurbanlara karşı çok da insaflı değildir.
Birleşmiş Milletler’in savaş suçu olarak nitelendirdiği, Sudan’ın Darfur’daki suçlarından dolayı, Sudan’ı cezalandıran kararlar çıkardı. Ayrıca özellikle Libya, Lockerbie katliamına karıştığı iddiasıyla uzun yıllar ambargoya tabii tutuldu. Ancak Irak, kitle imha silahlarına sahip olduğu yalanı dolayısıyla tabii tutulduğu ambargo neticesinde bir milyon şehit vermiştir. Pekala, İsrail’in savaş suçları işlediğinden dolayı kınanmasının ardından, yukarıda saydığımız cezalara benzer cezalar, İsrail’e de uygulanacak mı? Yoksa ABD’nin, Güvenlik Konseyindeki “vetosu” sayesinde, İsrail, bütün cezalardan muaf mı kalacak? İsrail’in Gazze’ye savaşı, kesinlikle henüz sona ermedi; İsrail kuşatması, hâlâ devam etmektedir. Nüfusu bir milyon 500 binden fazla olan Gazze halkı, hâlâ, dayanılmaz şartlarda yaşamaya devam ediyorlar; o derece kötü şartlarda yaşıyorlar ki, ABD’nin eski başkanlarından Jimmy Carter, tereddütsüz, “Bu halka yapılan muamele, hayvanlara yapılan muameleden çok daha kötüdür.” diyebilmektedir.
İsrail saldırıları, Gazze’de binlerce evi yerle bir etti, öyle ki, Gazze’de her altı evden bir yıkılmıştır Bu saldırıların akabinde 60 binden fazla insan, evsiz ve eşyasız bir şekilde sokaklardadır. Ancak bir torba çimentonun ithali hâlâ yasaktır ve inşaat faaliyetleri durmuş bir haldedir.
Dünya, İsrail ve ABD korkusuyla, Gazze evlatlarının tabii tutuldukları işkenceleri, Gazze evlatlarının aşağılandıkları bu dramı eğlenceyle seyretmektedir. Ve üzücü olan da, Washington’un en yakın ortakları olan Mısır ve Suudi Arabistan Krallığı en başta olmak üzere, Arap devletleri, bu hususta en büyük sorumluluğu taşımaktadır.
Londra’da Arapça yayımlanan 16 Eylül 2009 tarihli Al-Quds Al-Arabi gazetesi, başyazı, Çeviren: Adnan Yılmaz
www.evrensel.net