‘Boğaz yerine Zap’a köprü’ talebi 40 yıl sonra yinelendi

İstanbul Boğazına yapılması planlanan 3. köprüye karşı kurulan “Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu” üyeleri, Saraçhane’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelerek, projenin geri çekilmesini istedi.


İstanbul Boğazına yapılması planlanan 3. köprüye karşı kurulan “Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu” üyeleri, Saraçhane’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelerek, projenin geri çekilmesini istedi. “Köprü değil, orman. Toplum için ulaşım” pankartı ve “Köprü değil, yaşam”, “Köprü değil, toplu ulaşım” yazan lolipopların taşındığı eyleme İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Eren Omay ve Prof. Dr. Kadir Erdemir’in yanı sıra, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Hakkâri’de Zap Suyu üzerine inşa ettikleri Devrimci Gençlik Köprüsü’nü yeniden inşa etmek için oluşturulan “Barış Köprüsü Platformu” üyesi Şair Cezmi Ersöz de katıldı.
Burada konuşan Ersöz, 1969’da dönemin devrimci gençlerinin boğaza yapılmak istenen birinci köprüye karşı çıktığını hatırlatarak, devrimcilerin Zap Suyu’na yaptıkları köprüyü yeniden inşa edeceklerini dile getirdi. Ersöz’ün ardından söz alan Prof. Erdemir ise, İstanbul’a yapılması planlanan 3. köprüyü “İstanbul’un bağrına saplanacak hançer” olarak tanımlayarak, ülkesini, İstanbul’u, çevreyi seven herkesin bu projeye karşı çıkıp mücadele etmesini istedi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net