İngiliz General:Konuşmak vurmaktan iyidir

Afganistan’ın güneyinde, işgalci NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) komutanlığını üstlenen İngiliz Tümgeneral Nick Carter...


Afganistan’ın güneyinde, işgalci NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) komutanlığını üstlenen İngiliz Tümgeneral Nick Carter, bu ülkedeki yabancı güçlerin hızlı kazanımlar elde etmesi gerektiğini söyledi.
Carter, yaptığı açıklamada, ABD ve İngiliz askerleri dahil yabancı güçlerin, yerel halkın güvenini kazanmak için gelecek yıl boyunca kazanabilir hedeflere yoğunlaşması gerektiğini kaydetti.
Helmand vilayeti dahil militanların güçlü olduğu bölgelerde 45 bin askerin komutanlığını altı hafta boyunca yürütecek olan Carter, “Zaman bizden yana değil, mümkün olan en hızlı biçimde olumlu yönde ilerleme göstermemiz gerekir. Ancak 18 ay önce güneyde yaklaşık 1500 ABD askeri vardı, şimdi bu sayı 25 bin” dedi.
İngiliz general, yabancı askerlerin, ılımlı Taliban militanlarıyla aşırı unsurlarını ayırmak için görüşmeler yapılması gerektiğini ifade ederek, “İnsanlarla konuşmak vurmaktan daha hızlı çözüme götürebilir” diye konuştu.
İŞGALCİLERİN ASKER KAYBI SÜRÜYOR
Afganistan’ın güneyinde yol kenarına yerleştirilen bombalarla düzenlenen iki ayrı saldırıda, bir Kanadalı ve bir ABD’li askerin öldüğü bildirildi. ABD Ordu Sözcülüğü, ABD’li askerin, devriye gezdiği sırada yapılan saldırıda hayatını kaybettiğini belirtti. Sözcülük askerin kimliğini açıklamadı.
Kanada basını ise 23 yaşındaki bir askerin önceki gün Kandahar’da görevden dönerken öldürüldüğünü kaydetti.
Afganistan’ın başkenti Kabil’de önceki gün düzenlenen bombalı saldırılarda altı İtalyan askeri öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net