Direniş çadırında bayram

YAKLAŞIK beş ay önce işten atılan ve işlerine dönebilmek için direnen Kent AŞ işçileri, bayramı da eş ve çocuklarıyla birlikte direniş yerinde geçirecek.


Yaklaşık beş ay önce işten atılan ve o tarihten bu yana Karşıyaka Belediyesi’nin Örnekköy Şantiyesi önünde direnişte bulunan Kent AŞ işçileri, bayramı da eş ve çocuklarıyla birlikte direniş yerinde geçirecek.
İşlerine geri dönmeyi talep eden Kent AŞ işçilerinden bir bölümü Ankara’ya başlattıkları yürüyüşü devam ettirirken, şantiye önündekiler de bayramı karşılamaya hazırlanıyor.
Geçtiğimiz günlerde yağan yağmurlarda ıslanan işçiler, çadırlarının üzerine naylonlar gerip, sağlamlaştırarak önümüzdeki günlerde olası kötü hava koşullarına hazırlık yapıyor.
İşçiler, Ramazan Bayramı’nı da çocukları ve eşleriyle birlikte direniş yerindeki çadırlarda geçireceklerini belirterek, artık seslerinin duyulmasını ve işlerinin geri verilmesini istiyor.
KOMŞU ÇADIRLARLA BAYRAMLAŞACAĞIZ
İşçilerden Mustafa Yarıcı, bayramda da şantiye önünde olacaklarını belirterek, “Komşu çadırlarla bayramlaşacağız. Bir yere gitmek yok. Arkadaşlarımız bayramda Ankara yolunda olacak. Biz ekmeğimizi istiyoruz” dedi.
Mustafa Durmaz, çocuklarıyla birlikte bayramı direniş yerinde geçireceğini belirterek, “Arkadaşlarımız Ankara’ya gidiyor, şimdiden ayakları su topladı, rahatsız olanlar var. İnşallah bu kadar emeğimizin karşılığını alırız. İşimizi kazanınca her gün bayram olacak bizim için” diyor. Kendileri için önemli olanın direniş olduğunu dile getiren Durmaz, bayramın ikinci planda geldiğini söylüyor.
Durmaz, bayram sabahı yakınlarının da şantiyeye geleceğini ve burada bayramlaşacaklarını ifade ediyor.
İşçi Eşi Yeter Ünsal, bayramda evinde olmak istediğini ancak eşi şantiyede olduğu için kendisinin evde olmasının doğru olmayacağını belirtiyor. “Buradaki arkadaşları da yalnız bırakamıyorum, herhalde üzülerek de olsa bayramı burada geçireceğiz. Başkanda hiç vicdan yok ki bizi bu durumlara düşürdü” diyerek Cevat Durak’a tepkisini dile getiriyor.
Makbule Çakar da, “Bayramla ilgili duygularımız ne olacak ki… Beş aydır burada bu çadırlarda yaşıyoruz bizi gören yok, duyan yok. Artık bizi duysunlar” diyor. Oğullarının kendi çocuklarını gözü yaşlı bırakarak Ankara yoluna, ekmek peşine düştüklerini belirten Çakar, “Ekmeğini kazanana kadar da burada kalacağız. Bayramda burada duramam ben de yürüyüşteki oğlumun yanına gideceğim, gerekirse Ankara’ya kadar da onlarla birlikte yürüyeceğim. Parasız bayram olur mu?” diyor.
Hayriye Durmaz da, bayramı şantiyede geçireceğini belirterek, “Çoluk-çocuk buraya gelir artık elimizi öpmeye… Sayan seven gelir” diyor.
DURAK’I ZİYARET EDEN BELEDİYE-İŞ’E TEPKİ
Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ı ziyaret eden Belediye-İş Sendikası yöneticilerine Kent Aş. işçilerinden tepki geldi.
“Biz burada polisle çatışıyoruz. Onlar Durak’a moral ziyaretinde bulunuyorlar, bu nasıl iş anlamadık. Onlar da işçi sendikası ama bize bir gün destek vermediler” diyen işçiler böyle bir sendikacılığın inandırıcı olamayacağını belirttiler.
Hüseyin Kaçan isimli Kent AŞ. işçisi, “Ezilen biziz. İşimizi en iyi şekilde yaptık yaranamadık. Burada yapılan haksızlığa tepki olarak bir şey yapmadılar. Ziyaret bile etmediler” dedi. Belediye-İş üyesi işçilerle de yıllarca yan yana beraber çalıştıklarını dile getiren Şevket Kızıldağ, “Bidonun bir ucundan onlar tuttu, bir ucundan biz. Bizimle burada kalmayabilirler ama on dakika gelip hal hatır sorabilirlerdi” diyerek sitemde bulundu. Kadrolu işçilerin durumunun şirket işçilerinden farklı olduğunu dile getiren Kızıldağ, “Biz hep üvey evlat görüldük dışlandık. Ama işi yapan bizdik.
Bu konuda birlik beraberlik gerekir. Böyle sendikacılık olmaz” dedi.
Halen Kent Aş’de Çalışan İbrahim Benler de, böyle bir sendikacılığın hiçbir inandırıcılığının olamayacağını belirterek, “İşveren ne kadar rüşvet verirse o kadar yaşarlar. Belediye-İş’i bu tavrından dolayı kınıyorum. Tabanına dönüp nasıl diyecek ben sendikayım. Kent AŞ. işçisinin mücadelesini tüm dünya duydu neredeyse” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
Emine Uyar / Dilek Türtat
www.evrensel.net