Güz Sancısı başarıya doymuyor

Yunanistan’da ‘Güz Sancısı’nın yönetmeni Tomris Giritlioğlu, “Yılın Sosyal Modeli” ödülü’ne layık görüldü. ‘Güz Sancısı’ 576 bin kişiyle 2009 yılında en fazla seyredilen 3. film oldu.


Yunanistan’da ‘Güz Sancısı’nın yönetmeni Tomris Giritlioğlu, “Yılın Sosyal Modeli” ödülü’ne layık görüldü. ‘Güz Sancısı’ 576 bin kişiyle 2009 yılında en fazla seyredilen 3. film oldu. Yunanistan’da da gösterime giren film, şu ana kadar 32 bin kişi tarafından seyredildi.
Bu rakam, Yunanistan’da gösterime giren bir Türk filmi için rekor olarak nitelendiriliyor. “Güz Sancısı” aynı zamanda, Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen “9. Türk Film Festivali Frankfurt am Main” ve “Strasbourg Türk Filmleri Haftası” gibi iki önemli organizasyonun açılış filmi olarak davet edilmiş durumda.
Balkan Standardizasyon ve Kalite Konferanslarının yürütücülüğünü yapan “Standardizasyon konusunda çalışan Yunan Bilim Adamları Derneği (ENEPROT)”, “Güz Sancısı” filmininin yönetmeni Tomris Giritlioğlu’na “yılın sosyal modeli” ödülü’nü takdim etmeye karar verdi. Giritlioğlu’na ödülü, 9 Ekim’de Selanik’te yapılacak bir törenle verilecek.
‘Güz Sancısı’, 82. Oscar ödülleri’nde Türkiye’yi temsil edebilmek adına seçici Kurul’un 13 filmlik son listesinde de yerini aldı.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net