Adam öldürdü 2 yılda emniyete döndü

Enis Kocagöz’ü hastane önünde ‘sert baktığı’ için öldüren polis memuruna ‘şizofren’ tanısı kondu. Meslekten atılan polis, aradan 4 yıl bile geçmeden taburcu edildi.


Enis Kocagöz’ü hastane önünde ‘sert baktığı’ için öldüren polis memuruna ‘şizofren’ tanısı kondu. Meslekten atılan polis, aradan 4 yıl bile geçmeden taburcu edildi. O şimdi Balıkesir Emniyeti’nde sivil memur. Kocagöz Ailesi ise duruma isyan ediyor.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube’de görevli polis Şevki İ. D, 5 Mayıs 2005’te İstanbul Tıp Fakültesi önünde kendisine sert baktığı için ilaç mümesilli Enis Kocagöz’ü öldürdü. Polis, mahkemede kendini ‘Sert baktığı için örgüt lideri olabileceği şüphesi ve beni vuracağı korkusu ile ateş ettim’ diye savundu.
16 AYDA ÇIKTI
Sanık hakkında rapor düzenleyen Adli Tıp, cezai sorumluluğu olmadığını ve kendisinde ‘paranoid şizofreni’ saptandığını belirtti. Rapor üzerine, mahkeme sanığa kasten öldürmek suçundan ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti. Mahkeme, ayrıca sanık hakkında koruma ve tedavi amaçlı güvenlik tedbiri uygulanmasını ve yüksek güvenlikli bir sağlık kurulunda tedavi altına alınmasına karar verdi. Böylece polis memuru Şevki İ.D. 16 ay sonra cezaevinden çıkmış oldu.
‘TEHLİKELİLİĞİ AZALDI!’
Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi altına alınan Şevki İ.D, 2 yıl bile geçmeden ‘toplum içinde yarattığı tehlike önemli ölçüde azaldığı’ gerekçesiyle taburcu edildi. Şizofren olduğu için müebbet hapis cezasından kurtulan, cezaevinde ise sadece 16 ay kalan polis memuru cinayet sonrası mesleğinden ihraç edildi. Hastanedeki tedavisinin tamamlanmasının ardından memleketi olan Balıkesir’e geri dönen Şevki İ.D. Balıkesir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde sivil memur olarak göreve başladı.
ASIL SUÇLU BAKANLIK
Hayatını kaybeden Enis Kocagöz’ün acıları ilk günkü tazeliğini koruyan ailesi ise adalete isyan ediyor. Enis Kocagöz’ün babası Şevket Kocagöz, oğluyla aynı dönemde birçok insanın polisler tarafından öldürüldüğünü dile getirdi.
Kocagöz, ‘Bence oğlumun öldürülmesinde birinci derecede suçlu o çocuk değil. Asıl suçlu memurlarına gerekli alakayı göstermedikleri için başta dönemin emniyet müdürü olmak üzere İçişleri Bakanlığı. Bu nedenle bakanlık hakkında dava açtım’ diye konuştu. Ailenin avukatı ise Şevket İ.D.’nin Emniyet bünyesinde çalışmasına ‘Bir tek eline silah vermedikleri kaldı’ diye tepki gösterdi. (BALIKESİR)
www.evrensel.net