Kayapınar Belediyesi Kürtçe isimlerde ısrarlı

DTP’li Kayapınar Belediye Meclisi, ünlü Kürt Şair Cegerxwîn’in ismini verdiği Gençlik Kültür Merkezi ve 5 parka verilen Kürtçe isimlerin kaymakamlık tarafından reddedilerek yasaklanmasına karşı...


DTP’li Kayapınar Belediye Meclisi, ünlü Kürt Şair Cegerxwîn’in ismini verdiği Gençlik Kültür Merkezi ve 5 parka verilen Kürtçe isimlerin kaymakamlık tarafından reddedilerek yasaklanmasına karşı, aynı isimleri bir kez daha oy birliği ile karar altına alarak kaymakamlığa gönderdi. Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Kürtçe isimlerin yasaklanmasının hukuk dışı olduğunu vurgulayarak, kaymakamlığın bir kez daha reddetmesi halinde konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.
Kayapınar Belediye Meclisi, belediye tarafından açılacak olan gençlik ve kültür merkezine ünlü Kürt şairi Cegerxwîn (Kanayan yürek) adını vermesi ve ilçe genelinde yapımı tamamlanan 5 parka, “Rojbîn (Güngören)”, “Ronî (Aydınlık)”, “Sosin (Zambak)”, “Roşan (Bayram)” ve “Bêzar (Bezgin)” adlarını vermesi kaymakamlık tarafından reddedilmesine karşı, bir kez daha aynı kararı alarak kaymakamlığa gönderdi.
Konuya ilişkin bilgi veren Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Kürtçe yerleşim birimlerinin isimlerinin iade edilmesinin konuşulduğu bir dönemde Kürtçe isimlerin yasaklanmasının hükümetin samimiyetsizliğini ortaya koyduğunu belirtti. Karatekin, aldıkları kararı kaymakamlığa gönderdiklerini ve bir kez daha reddedilmesi durumunda, yargı yoluna gideceklerini belirtti. (DİYARBAKIR)
www.evrensel.net