Acı bayram hediyesi!

Çam fıstıkları ve yemyeşil bitki örtüsü ile ünlü Bergama’nın Kozak Yaylası’nda altın madenciliği için gerekli çalışmalar hızla tamamlanıyor.


Çam fıstıkları ve yemyeşil bitki örtüsü ile ünlü Bergama’nın Kozak Yaylası’nda altın madenciliği için gerekli çalışmalar hızla tamamlanıyor. Bergama’daki Ovacık Altın Madeni’nin sahibi KOZA Altın AŞ tarafından, yaylanın 3 ayrı bölgesinde yapılmak istenen altın madenciliği için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ÇED olumlu belgesi verildi. Şimdiye kadar altın madencisi şirketlere her türlü kolaylığı gösteren AKP Hükümetinin Kozaklılara bayram hediyesi, bilim insanları tarafından yöredeki ekolojik ve tarımsal yapıyı yok oluş sürecine götüreceği uyarısında bulunulan madencilik için izin vermek oldu!..
DÖRT KOLDAN KAZILACAK
Bergama Ovacık Altın madenindeki altın cevherinin bitmesi üzerine yeni arayışlara giden KOZA Altın şirketi özellikle Kozak Yaylası ve Havran’daki zengin altın yataklarının işletilmesini gündeme getirmişti. Buralardaki cevherli toprakları Ovacık Altın İşletmelerine taşımak isteyen şirket, burada siyanür liçi yöntemi ile cevherin içindeki altını ayrıştırmak istiyor. Şirketin bu düşüncesinin önündeki en önemli engellerden birisi Ovacık işletmesindeki atık havuzunun kapasitesinin dolmuş olması idi. Bu sorunu aşmak için şirket ikinci bir atık havuzu projesi ortaya koymuş, yoğun tartışmalarla geçen ÇED sürecinin ardından bakanlıktan istediği izni almıştı. Koza Altın, aynı yöredeki Kaplan madeni projesi için gerekli izini daha önce almıştı. Kaplan projesinin ÇED raporuna ÇED Genel Müdürlüğü internet sitesinde yer verilirken, son üç ÇED raporunun ÇED Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında hiç yer almadığı, tam anlamıyla gözden kaçırıldığı ileri sürülüyor. ÇED Genel Müdürlüğü tarafından bayram öncesi açıklanan bu üç ÇED izni ile şirket Kozak Yaylası’nın dört ayrı yerinde altın işletmeciliği için istediği izinleri koparmış oldu. Eğer Kozak halkının direnişi geçilebilirse Koza Altın Şirketi dört koldan Kozak Yaylası’nı kazmaya başlayacak.
KOZAKLILAR HEDİYEYİ KABUL ETMEYECEK
Koza’nın yeni aldığı üç ÇED olumlu kararı Dikili-Çağlan, Bergama-Kozak ve Bergama Yerlitahtacı bölgelerindeki altın madeni sahalarını içeriyor. Yıllardır topraklarında altın madenciliği istemediklerini dile getiren ve birçok eylem yapan Kozaklılar bir süredir de Bergama Meydanı’nda her hafta pazartesi günleri oturma eylemi başlatmışlardı. Ramazan nedeniyle ara verilen eylemlerin önümüzdeki günlerde yeniden başlaması beklenirken, eylemlere Bergama Belediye Başkanı, yöre köylerinin muhtarları, belediye meclis üyeleri, Kozaklılar ve Bergamalılar katılıyordu.
Köylülerin Avukatı Arif Ali Cangı da, şirketin yargı kararlarına rağmen faaliyetlerini sürdürmek için tüm yollara başvurduğunu belirterek, “Bu ÇED izinleri Kozaklılar için bayram hediyesi niteliğinde olsa gerek. Ancak Kozaklıların bu hediyeyi kabul etmeyeceğine eminim. Önümüzdeki günlerde izinlere ilişkin hukuki sürecin işletileceğini düşünüyorum” dedi.
EKOLOJİK HASSAS BÖLGE
5 milyon çam fıstığı ağacının bulunduğu Kozak Yaylası’nda çam fıstığı üretimi en önemli gelir kaynağı durumunda. Ormanlık bitki örtüsü ve suları ile de ünlü olan yayla için Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Erdem, “Buralar ekolojik hassas bölgelerdir. Buralarda bırakın altın madenciliğini taş üstünden taşın oynatılmaması gerekir” yorumunda bulunuyor. (İzmir/EVRENSEL)
Özer Akdemir
www.evrensel.net