Van Gölü işgal altında

Van gölü sahillerindeki çarpık yapılaşma gölü tehdit ediyor. Van’ın Gevaş ve Edremit sahillerindeki en büyük çarpık yapılaşmayı kamu kurum ve kuruluşlarının dinlenme tesisleri ve kamplar oluşturuyor.


Van gölü sahillerindeki çarpık yapılaşma gölü tehdit ediyor. Van’ın Gevaş ve Edremit sahillerindeki en büyük çarpık yapılaşmayı kamu kurum ve kuruluşlarının dinlenme tesisleri ve kamplar oluşturuyor.
Van Gölü’nün yaklaşık 450 km uzunluğunda kıyı sınır çizgisi bulunuyor. Göl çevresindeki yerleşim birimlerinde yaşayan yaklaşık 1 milyon insanın kanalizasyon ve katı atıkları direk olarak göle akıtılıyor. Bir taraftan katı ve sıvı atıklarla her geçen gün biraz daha kirlenen dünyanın en büyük sodalı gölünü diğer taraftan kıyılardaki çarpık yapılaşma da tehdit ediyor. 1990 yılında yürürlüğe giren ve 2005 yılında revize edilen 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na göre, kıyıdan 100 metreye kadar yapının yasak olduğu belirtilmesine rağmen, Van Gölü sahillerinde bu kıyı kanunu uygulanmıyor. Üstelik kıyı kanununu uygulaması gereken kamu kurumları, gölün en güzel sahillerine eğitim ve dinlenme tesisleri adı altında yapılar tesis ederek, etrafını tel örgülerle çevreliyor.
Mimarlar Odası Van Şube Başkanı Şahabettin Öztürk, Van Gölü kuzey ve güney bölgesinde son yıllarda ciddi bir şekilde yapılaşmanın olduğunu belirterek, bu yapıların büyük bir bölümünün gerekli birimlerden izin almaksızın ve 3621 sayılı kanunda belirlenen kıstaslar gözetilmeksizin yapıldığına dikkat çekiyor. Öztürk’ün verdiği bilgiye göre, Van Gölü’ndeki yükselme normal şartlar altında 50 ile 70 santim olmasına rağmen bazı seneler bu yükselme 3.5 metreye kadar çıkıyor. Bu özel durumun dikkate alınmasını isteyen Öztürk, şunları söylüyor: Mimarlar Odası olarak, Van Gölü’nün gerek kendisine has bazı özellikler gerek çevresindeki bazı değerler dolayısıyla Van Gölü Koruma Yasası hazırlanması gerektiği düşünüyoruz. Bu düşüncemizi ilgili bakanlıklara iletmemize rağmen şimdiye kadar bir çalışma olmamıştır.
Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü’nün Edremit ilçesinde Van Gölü kıyısında bulunan Van Gölü Tahribatlar Şantiye Şefliği Bakımevi bulunuyor. Etrafı tel örgülerle çevrili olan şefliğin kapısında ‘Kampa giriş ücreti 20 TL’dir’ yazılı bir uyarı bulunuyor. Bakımevi sahil kenarları dinlenme ve kamp amaçlı kullanılıyor. Sahildeki ‘Çocukların ve yüzme bilmeyenlerin göle girmesi yasaktır’ uyarılı tabela bunu gösteriyor. (Van/CİHAN)


İŞTE O YAPILAR
- Edremit Polis Kampı.
- Van Valiliği Edremit Yazlık Konağı.
- Edremit Ordu Evi ve Gazinosu.
- DSİ 17. Bölge Müdürlüğü Gevaş Eğitim ve Dinlenme Tesisleri.
- DSİ 17. Bölge Müdürlüğü Edremit Dinlenme Tesisleri.
- Gevaş Kızılay Gençlik Kampı.
- Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Edremit Sosyal ve Dinlenme Tesisleri.
- Edremit Belediyesi Araç Garajı.
Yahya Öylek
www.evrensel.net