Kibyra’nın müzik evi bulundu

Anadolu’nun en büyük meclis binası ve müzik evi gün yüzüne çıktı.Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Kibyra antik kentinde devam eden kazı çalışmalarında bu yıl Anadolu’nun en sağlam...


Anadolu’nun en büyük meclis binası ve müzik evi gün yüzüne çıktı.
Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Kibyra antik kentinde devam eden kazı çalışmalarında bu yıl Anadolu’nun en sağlam ve en büyük Bouleuterion ve Odeon (meclis binası ve müzik evi) ortaya çıkarıldı.
Roma İmparatorluğu döneminde 25 kentin başkentliğini yapmış bir metropol olan Kibyra’da, 2006 yılından bu tarafa stadyumda devam eden kazı çalışmalarına bu yıl ilk defa meclis binası ve müzik evi dahil edildi. Kazı heyetinin bilimsel danışmanlığını yapan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, 3 bin 900 kişilik kapasitesiyle meclis binası ve müzik evinin iç kısmında iki aylık bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu alanda yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki dolgu boşaltılarak yapının oturma sıralarının açıldığını ve orkestra seviyesine gelindiğini aktaran Özüdoğru, “Bu çalışmalar sonunda Anadolu’nun en görkemli yapılarından birisi açığa çıkmıştır. Buradaki buluntular arasında Bizans dönemine ait 10 adet heykel taşı çok önemlidir” dedi.
Kazılar ilerledikçe ve şehrin ortaya çıkmasıyla birlikte bölgenin en cazip antik kenti haline geleceğini söyleyen Özüdoğru, tarihi yapı ile ilgili, “Kazı çalışmalarında büyük bir yangınla sonlanan meclis binası ve müzik evi yapısının orkestra tabanında yoğun yanma sebebiyle erimiş 3 bronz heykele ait çeşitli ebatlardaki parçalar bu yıl bulunan en önemli eserler arasındadır. Bütün bu eserler zarar görmüşlerdir. Dolayısıyla bu eserlere acil konservasyon ve restorasyon müdahalesi gerekmektedir” dedi.
Bu yıl 30 bin TL ile başlanan Kibyra antik kentini gün yüzüne çıkarma çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 70 bin lira ek ödenek de geldi. Böylece kazı çalışmalarının kasım ayına kadar sürmesi mümkün olacak. (CİHAN)
Mustafa Yıldız
www.evrensel.net