IMF anlaşması detaylara kaldı

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 64. Dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları ve G20 zirvesi nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geldiği ABD’de...


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 64. Dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları ve G20 zirvesi nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geldiği ABD’de ‘‘Uluslararası Ekonomik İttifak Küresel Yatırım Sempozyumunda’’ Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri anlatan bir konuşma yaptı.
Babacan, konuşmasının sonunda, gazetecilerin IMF ile yapılan görüşmelerle ilgili sorusu üzerine, Türkiye’nin IMF ile görüşmelerinin devam ettiğine dikkat çekerek, ‘‘Bizim ortaya koymuş olduğumuz Orta Vadeli Program temelinde bundan sonraki müzakerelerimiz devam edecek’’ diye konuştu.
Türkiye ve IMF’nin konuya bakış açısının ve görüşlerinin 3-4 ay öncesine göre biraz daha birbirine yaklaştığının görüldüğünü vurgulayan Babacan, ‘‘Eğer anlaşabilirsek, eğer detaylarda mutabık kalabilirsek, yeni bir program düzenlemesi olabilir. Ama eğer detaylarda anlaşamazsak, program düzenlemesi de olmaz. Artık hep beraber sizler sonucu beklersiniz, sabırla bekleyin’’ dedi.
MALİ MERKEZ HAYALİ
Babacan, sempozyumda yaptığı konuşmada ise Türkiye ekonomisinde toparlanma işaretleri olduğunu savundu. Türkiye’nin, 2002-2007 yılları arasında ekonomik alanda pek çok yapısal reform yaptığını ve bunun olumlu sonuçlarını aldığını anlatan Babacan, ancak küresel ekonomik krizin etkisiyle 2008 yılının sonunda ekonomik büyümenin azaldığını, bu durumun bu yıl da devam ettiğini, ancak 2010 yılının ilk çeyreğinde yeniden artı büyümeye geçilmesinin beklendiğini söyledi.
Babacan, hedefleri arasında İstanbul’u uluslararası mali merkez haline getirmenin de olduğunu belirterek, IMF-Dünya Bankası toplantılarının ekim ayında İstanbul’da yapılacağını anımsattı. (NEW YORK)
www.evrensel.net