Kol kıran polise takipsizlik!

Hakkari’de polis tarafından işkenceyle kolu bükülerek kırılan çocuk davasında da ‘takipsizlik’ kararı çıktı.


Hakkari’de polis tarafından işkenceyle kolu bükülerek kırılan çocuk davasında da ‘takipsizlik’ kararı çıktı.
Newroz gösterileri sırasında polisler tarafından bükülen kolunda ödem oluşan 15 yaşındaki C.E’nin ‘İşkence ve kötü muamele’ gördüğü iddiasıyla, Emniyet, askeri personel ve cezaevi görevlileri hakkında yaptığı suç duyuruları takipsizlikle sonuçlandı. 2008’de Hakkari’de yapılan Newroz kutlamaları sırasında C.E.’nin kolu polisler tarafından kameralar önünde bükülerek kırılmıştı. C.E tutuklandı, hakkında çeşitli iddialarla, 30 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
C.E Avukatı Fahri Timur aracılığıyla, kendisini gözaltına alırken kolunu büken emniyet görevlileri hakkında ‘işkence ve kötü muamele’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Savcılık 17 Mart 2008’de görevliler hakkında soruşturma açılmasına gerek görmeyerek takipsizlik kararı verdi.
Avukat Timur karara itiraz etti. Ancak mahkeme savcılık kararının yerinde olduğuna karar verdi. C.E cezaevinde bulunduğu sırada cezaevinde karşılaştıkları işkence ve kötü muamele nedeniyle Cezaevi Müdürü, doktoru ve görevli askeri personel hakkında da suç duyurusunda bulundu. Ancak hem savcılık hem yerel mahkeme bu iddiaları da soyut bularak soruşturma kararı vermedi.(HAKKARİ)
www.evrensel.net