‘Kapalı oturumlar açıklansın’ çağrısı

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ANKA’ya yaptığı açıklamada, “Demokratik Açılım” konusunda TBMM’de yapılması planlanan kapalı oturuma ilişkin değerlendirmede bulundu.


DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ANKA’ya yaptığı açıklamada, “Demokratik Açılım” konusunda TBMM’de yapılması planlanan kapalı oturuma ilişkin değerlendirmede bulundu. Cindoruk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi ve 1987 tarihinde “terör”sorununa ilişkin TBMM’de yapılan kapalı oturumları hatırlattı. “Geçmişteki örneklere bakmakta fayda var” diyen Cindoruk, “TBMM, Eruh olaylarından 3 yıl geçtikten sonra, iki kapalı oturumla bu konuyu tartışmıştı. İlki 17 Mart 1987 tarihli 77. birleşimdir, ikincisi ise 17 Temmuz 1987 tarihli 123. birleşimde cereyan etmiştir. Bu kapalı oturumlarda siyasi parti temsilcileri ve devletin ilgili birimleri çok önemli konuşmalar yapmışlardır. Hükümet de, muhalefet de düşüncelerini açıklamıştır” diye konuştu.
Cindoruk, şu an ise önemli olanın 22 sene evvel kendilerinin ve devletin bu konudaki öngörülerini ve teşhislerini tespit etmek olduğunu söyleyerek şunları dedi: “O toplantılarda DYP Genel Başkanı ve Samsun Milletvekili sıfatıyla ben de konuştum; hatırladığım kadarıyla henüz 3 yıllık bir terör süreci yaşamıştık, tahmin ediyorum hepimizin tespitlerinde yanlışlar ve doğrular olabilir. Devletin devamlılığı açısından 22 yıl önceki teröre bakış açımızın kamuoyuna yansıtılmasını, demokrasi ve bilim açısından da çok önemli faydaları var. Bu zabıtlar açıklanırsa basınımız ve siyasi partilerimiz, bilim adamlarımız yaşanan süreci çok daha iyi irdeleyeceklerdir. Devletin de siyasetin de yanılgıları ya da doğruları ortaya çıkacaktır. O zaman sanırım bu kez yapılacak olan topların gizli ya da açık olması önemini yitirir. Oradaki tahminlerimizin bir bölümünü hatırlıyorum, hükümetin de öngörüsünü çok isabet kaydetmediği düşüyorum, hatırlıyorum… O nedenle bu düşüncemi Meclis Başkanlığı’nın ve siyasi partilerimizin 1 Ekim’de TBMM’nin açılışında dikkate almalarını tavsiye ediyorum. Özellikle 17 Mart tarihli kapalı oturumun ciddi biçimde Güneydoğu ve Doğu konularına odaklandığını sanıyorum.”
Öte yandan Cindoruk, 1987 yılında yapılan ilk oturumun konusunun “huzur ve güven ortamını bozmaya, milli birlik ve beraberliği çözmeye yönelik ve özellikle Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan vatandaşları hedef alan potansiyel her türlü yıkıcı faaliyetler” olduğunu söylerken, ikinci oturumun ise çok daha kapsamlı olarak, “Güneydoğu olaylarının tümünü” içerdiğini kaydetti.
‘HOLLYWOOD’DA ARAMAYALIM’
Cindoruk, ünlü yıldız Kevin Costner’ı işaret ederek “Demokratik Açılım” konusunda bir Amerikalı aktörün düşüncelerine odaklanmaktansa parlamentonun “tarihsel faaliyetlerinden” yön bulmanın daha önemli olduğunu ifade ederek, “Ankara’da ulaşamadığımız açılım bilgilerinin, Hollywood’da bir aktörün bilgisine sunulmasını da garipsediğimi söylemek isterim” diye konuştu. (Ankara/ANKA)
www.evrensel.net