Polatlı’da Kürt işçilere polis saldırısı

Şanlıurfa’dan Ankara’nın Polatlı ilçesine tarım işçiliği yapmaya giden M. Emin Toy ve Adem Birden, polislerin kışkırtmasıyla halk ve polisin linç girişimine maruz kaldıklarını iddia etti.


Şanlıurfa’dan Ankara’nın Polatlı ilçesine tarım işçiliği yapmaya giden M. Emin Toy ve Adem Birden, polislerin kışkırtmasıyla halk ve polisin linç girişimine maruz kaldıklarını iddia etti. Linç girişimi sonucu kolu kırılan Toy ile bacağı kırılan Birden, İHD Şanlıurfa Şubesi’ne başvurdu.
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Höyükyanı (Hêcek) köyünde oturan M. Emin Toy (23) ve Adem Birden (26), tarım işçisi olarak gittikleri Ankara’nın Polatlı ilçesinde, 21 Eylül tarihinde lunapark girişinde polisin kışkırtması sonucu linç girişimine maruz kaldıklarını iddia etti. Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne giden M. Emin Toy’un kolu, Adem Birden’in ise bacağı kırık olduğu tespit edilerek alçıya alındı. Olay günü bayramdan dolayı çalışmadıklarını ifade eden M. Emin Toy, bu yüzden gezme amaçlı dışarı çıktıklarını ve lunapark girişinde polis tarafından durdurulup kendilerine kimlik sorulduğunu belirtti. Tarım işçisi olduklarını, tarlada çalıştıkları için kimliklerini kaybetmemek için taşımadıklarını söylediklerini anlatan Toy, şöyle konuştu: “Kimliklerimiz kaldığımız otelde dedik. Birimiz yanınızda kalalım, birimiz gitsin kimlikleri getirsin dedik. Nereli olduğumuzu sordular. Biz de Şanlıurfa Suruç deyince, polislerden birisi daha önceden Urfa’da görev yaptığını söyleyip, Urfalılara küfür ve hakaret etti. ‘Bunların hepsi teröristtir’ dedi. Sonra aynı polis bana yönelerek, ‘Benim karşımda elini neden cebinden çıkarmıyorsun?’ dedi. Tekme atarak gözaltına almaya çalıştı. Gözaltına alınmaya karşı direndik. Bir şey yapmadığımızı belirterek gözaltına almamaları konusunda direnince yüzümüze sıktıkları gazla bizi etkisiz duruma getirdiler. ‘Bunlar teröristtir’ deyince de oradaki halk bizi linç etmek için saldırdı.”
İHD’YE BAŞVURDULAR
Polislerin kendilerini Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi’ne götürdüğünü, burada yapılan incelemede arkadaşının ayağının kırık olduğunun tespit edildiğini, kendisine ise bir kırık olmadığının söylendiğini belirten Toy, götürüldükleri polis merkezinde dövüldüklerini anlattı. Ellerinin arkadan kelepçeli olmasından dolayı yere sırt üstü düştüğünü belirten Toy, kolunun kırıldığını söyledi. Linç edilmek istendiklerini kaydeden Toy, polise mukavemet suçlamasıyla çıkarıldıkları Polatlı Cumhuriyet Savcılığı’nda M.B. ve E.K. adlı polisler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Linç girişiminde bacağı kırılan Adem Birden ise linç girişimine maruz kaldıklarını belirterek, Kürt oldukları için linç girişimiyle karşılaştıklarını söyledi. Toy ve Birden, İHD Şanlıurfa Şubesi’ne başvurarak, hukuki yardım talebinde bulundu.
(Şanlıurfa/DİHA)
www.evrensel.net