Pamuk toplama makineleri atıl kaldı

Adana’da ismine festivaller düzenlenen ve ‘beyaz altın’ olarak anılan pamuğun ekim alanları iyice azaldı. Bölgede, çiftçilerin maliyetlerini karşılamadığı gerekçesiyle küstüğü pamukta...


Adana’da ismine festivaller düzenlenen ve ‘beyaz altın’ olarak anılan pamuğun ekim alanları iyice azaldı. Bölgede, çiftçilerin maliyetlerini karşılamadığı gerekçesiyle küstüğü pamukta, ekim alanının geçen yıla göre yüzde 40 oranında daralması, toplama makinelerini de atıl hale getirdi. Tanesi 600 bin liraya mal olan makinelerden yaklaşık 160 tane bulunan Çukurova’da, şimdi ekilen pamuğu 30 makinenin hasat edebileceği belirtiliyor.
Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Durmuş Halis, ‘beyaz altın’ Çukurova’nın, son yıllarda pamuğa azalan ilgi nedeniyle bu vasfını kaybetmeye başladığını söyledi. Halis, bu yıl pamuk ekim alanlarında ise yüzde 40 düşüş olduğunu bildirdi.
Türkiye’nin 1980’li yıllara kadar dünyanın sayılı pamuk ihracatçıları arasında bulunduğunu anlatan Halis, uygulanan yanlış politikalar sonucunda son yıllardaki pamuk ithalatının 1 milyon tona ulaştığını aktardı. Ekim alanlarının çok olduğu dönemlerde alının pamuk toplama makinelerinin bu yıl atıl durumda bekletildiğini ifade eden Halis, “Son yıllarda artan girdi maliyetleri ve düşük fiyat nedeniyle pamuk ekiminden uzaklaşan üreticilerin bir dönem bin bir güçlükle aldığı makineler atıl durumda kaldı. Kısa sürede sayısı artan makinelerin sayısı yaklaşık 160’a ulaştı. Şu anda pamuk hasadı yapılıyor. Bunların ancak 45’i çalışıyor. Onlar da kapasitelerinin çok altında iş yapabiliyor. ” dedi.
TARİH İLERLİYOR ŞARTLAR KÖTÜLEŞİYOR
2004 yılında pamuk toplama makinesini 550 bin TL’ye alan çiftçi Hüseyin Öztekin, 2006 yılında yaklaşık 600 bin liraya aldığı makinenin atıl durumda beklediğini söyledi. İlk yıl çok iyi iş yaptıklarını aktaran Öztekin, daha sonraki yıllarda ekim alanlarının düşmesiyle ovada kiraya toplanacak pamuk bulamadıklarını anlattı. Makineyi ilk aldıklarında pamuğun dönümünü 70 liraya topladıklarını anlatan Öztekin, “4 yıl önceye göre bütün girdilerimiz yüzde 200 artmasına rağmen şu anda pamuğun dönümünü 50 liraya topluyoruz. Yine de iş yapamıyoruz, çünkü kimse pamuk ekmiyor” ifadelerini kullandı. (ADANA)
www.evrensel.net