Emniyetin 2. adamı tutuklandı

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, uyuşturucu çetesiyle ilişkisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Arslan, gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonlarıyla hatırlanıyordu.


Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, uyuşturucu çetesiyle ilişkisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Arslan, gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonlarıyla hatırlanıyordu.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önceki gün tutuklama kararı çıkardığı Arslan, dün teslim oldu. Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi’ne gelerek savcılara ifade veren Arslan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ayrıca haklarında tutuklama kararı çıkarılan emniyet müdürleri Murat N. ile Mustafa A. da teslim oldu ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.
DİNLEMEYE TAKILDI
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün geçtiğimiz haftalarda 3 ayrı uyuşturucu imalathanesine düzenlediği büyük operasyonda piyasa değeri 2 milyar TL’lik uyuşturucu madde ele geçirilmişti. Uyuşturucu çetesinin başında bulunan iki kişiden birincisinin, polise bilirkişilik yapan kimya mühendisi Doç. Dr. Rıza Işık, ikincisinin ise çevresinde hayırsever bir işadamı olarak tanınan Habib Kanat olduğu ortaya çıkmıştı.
Uyuşturucu operasyonuna adı karışan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan da telefon dinlemesine takıldı. İddiaya göre polis müdürünün oğlu, uyuşturucu baronu H.K. ile ortak şirket kurdu. Ancak Arslan, daha sonra bu iddiayı yalanladı ve oğlunun o şirkete ‘emek karşılığı’ yüzde 20 ortak olduğunu söyledi. Arslan, soruşturmayla birlikte görevden alındı.
UYUŞTURUCU ÇETESİYLE BAĞLANTI İDDİASI
İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerinin Pendik ve Tuzla’da üç imalathane ve bir depoya düzenlediği baskında 200 milyon Captagon hapı imaline yetecek 3 ton amfetamin ele geçirildi. Operasyon kapsamında uyuşturucunun sahibi olduğu iddia edilen Habib Kanat ve uyuşturucu operasyonlarında bilirkişilik yaptığı için polislerin ‘Hoca’ diye hitap ettiği Doç. Dr. Rıza Işık’ın aralarında bulunduğu 9 kişi tutuklandı.
ARŞİVE KALDIRDI
Polis, aynı suçtan 2007’de yakalanan ve 14 ay tutuklu kalan Doç. Dr. Işık’ı taliye olduktan sonra izlemeye aldı. Işık, bu süreçte üst düzey Emniyet görevlileriyle de görüştü ama daha önceki bilirkişilik görevi nedeniyle polis bundan şüphelenmedi. Doçentle ilk ilişkiye geçen uyuşturucu baronu Habib Kanat oldu. Bulgaristan Emniyet Genel Müdürlüğü 2001’de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek Kanat’ın amfetamin kaçırdığını bildirmişti.
İddialara göre dönemin Kaçakçılık Daire Başkanı Arslan, bu istihbaratı dikkate almayarak arşive kaldırdı.
HOCAYA YARDIMCI OLUN
Kanat ile Arslan’ın arasında ilişki olduğunu düşünen polis, Kanat’ın Doç. Dr. Işık ile ilişkiye geçmesinin ardından ilginç bir telefon görüşmesine tanıklık etti. İddialara göre Kanat, Arslan’ı arayarak cezaevinden çıkan Işık’a yardımcı olunmasını istedi. Arslan, Kanat’a ‘Ondan uzaklaşma ama benim onunla görüşmem uygun değil’ dedi. Bu görüşmeyi araştıran polis telefondaki kişinin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan olduğunu ortaya çıkardı. Yapılacak operasyon bilgisinin sızmaması için Ankara polisine verildi. Arslan’ın Kanat ile bir yıl içinde 3 kez İstanbul’da görüştüğünü tespit etti.
OĞLU VE KANAT İŞ ORTAĞI
Görüşmelerden biri Baltalimanı Polisevi’nde yapıldı. Arslan ile Kanat’ın iş ortağı olduğu da ortaya çıktı. Arslan’ın oğlu ile Kanat 2006’da Kalis Limited adında bir şirket kurdu. Şirket 2007’de sermayesini 300 bin dolara çıkardı. Ortaklık 2008’de bitti.


İSTİHBARAT BAŞKANLIĞI YAPTI
Emniyet’in üst yönetiminden Arslan, 1993 - 1997 arasında İstihbarat Daire Başkanlığı, 1997-2001 arasında ise Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı yaptı. 2001’den beri de Emniyet bünyesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlar’a bakan yöneticiydi. Arslan’ın uyuşturucu, kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele gibi pek çok projede imzası var.
(İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net