Güney’in ‘asileri’ buluştu

Birleşmiş Milletler toplantılarında yaptıkları sert konuşmalarla dikkatleri üzerilerine çeken iki lider; Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, dün bir araya geldi.


Birleşmiş Milletler toplantılarında yaptıkları sert konuşmalarla dikkatleri üzerilerine çeken iki lider; Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, dün bir araya geldi. Venezuela’yı ziyaret eden Kaddafi, Chavez’le birlikte basına yaptığı açıklamada, 30 kadar Afrika ve Güney Amerika liderine çağrıda bulunarak, iki kıtanın yeni bir küresel güç haline getirilmesi amacıyla kıtalararası güçlü ittifak kurulmasını istedi.
Güney Amerika’yı ilk kez ziyaret eden Kaddafi, Afrika ile Güney Amerika’ya siyasi ve ekonomik güç olmaları çağrısında bulunarak, “Dünyayı birlikte yeniden şekillendirebiliriz” dedi.
GÜNEY’İN NATO’SU
Kaddafi, Güney Amerika ile Afrika ülkeleri arasında “Güney’in NATO’su” olarak adlandırdığı bir savunma ittifakı kurulması teklifinde bulundu. Venezuela’ya iki gün sürecek görüşmelerde bulunmak üzere önceki gün giden Kaddafi ile Chavez’in, Margarita Adası’nda yaptığı görüşmede, Afrika’da açlık konusundan ekonomik krize ve BM’de reforma gidilmesine kadar pek çok konu gündeme geldi.
CHAVEZ: BİRLİKTE ÖZGÜR OLABİLİRİZ
Chavez’in “Güney’in çabaları için büyük öneme sahip bir zirve” olarak nitelendirdiği toplantıda iki lider, enerji, madencilik, tarım ve diğer alanlarda ortak projeler konusunda görüşmelerde bulundu.
Hugo Chavez, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, “Sadece birlik olmamız durumunda özgür olabiliriz” dedi. Kaddafi de dünyada ekonomik gücü elinde bulunduran ülkeler konusunda Chavez’in daha önce dile getirdiği kaygıları tekrarlayarak, “Sömürgecilik zenginliklerimizi çalmıştır” dedi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net