‘Patrona iyi bir ders vereceğiz’

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin en eski kuruluşlardan biri olan Süsler Fabrikasının 2007 yılında İtalyan Candy Grup tarafından alınmasının ardından kurulan Renta Fabrikası’nda sendikaya üye oldukları için işten atılan...


Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin en eski kuruluşlardan biri olan Süsler Fabrikasının 2007 yılında İtalyan Candy Grup tarafından alınmasının ardından kurulan Renta Fabrikası’nda sendikaya üye oldukları için işten atılan işçiler direnişlerini sürdürüyor. Beyaz eşya üretimi yapılan fabrikada, 19 işçi Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atılmışlar ama performans düşüklüğü gerekçe gösterilmişti. Direnişte 10. günü geride bırakan işçiler, iş yeri önüne kurdukları çadırda bekliyorlar. Tam kapasite ile üretime geçtiklerinde 800’e yakın işçinin çalışacağı fabrikada şuanda 180 işçi çalışıyor. Fabrikada örgütlenme mücadelesinin devam ettiğini söyleyen Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Bayram Kavak, sendikalaşmanın anayasal bir hak olduğunu, işten atılanların yerine işe alınan işçilerinde sendikaya üye yapılacağını kaydetti. “İşçi arkadaşlarımızın asılsız gerekçelerle deneme süresi ve performans düşüklüğü bahane edilerek işten atılmaları kabul edilemez” diyen Kavak, tam kapasite çalışma başlayınca işyerinde uyumlu bir çalışmanın sürebilmesi için sendikanın şart olduğunu söyledi.
İŞİ ÖĞRETTİLER İŞTEN ATILDILAR
Direniş çadırında sohbet ettiğimiz işçiler de bu direnişi kararlılıkla devam ettireceklerini ve sonunda kazanacaklarını belirttiler. Henüz iki ay önce fabrikada çalışmaya başladığını anlatan bir işçi; “Tam iki ayım dolmuştu ki performansın düşük diyerek bizi çıkarttılar. Tabi ki asıl neden sendikaya üye olmamız. Biz fabrikamızda Birleşik Metal-İş Sendikasını istedik, suçlu olduk. Daha uzun süredir çalışan işçileri çıkartamadılar. Alıştırma süreci dolan işçileri teker teker kapı önüne koydular. Patron biz sendikaya üye olduktan sonra, fabrikanın kapalı olduğu cumartesi ve pazar günü fabrikaya 19 tane yeni işçi getirerek bunları çalıştırıyor ve işi öğretiyor. Pazartesi günü de bu işçileri bizim yanımıza göndererek işi bizim öğretmemizi istedi. Biz de herhalde vardiyalı sisteme geçiyoruz diyerek işi bir güzel öğrettik bunlara. Aynı gün saat 4’ten itibaren bizi teker teker odalara çağırarak çıkışımızı verdiler. Buna karşı verebileceğimiz en iyi cevabın mücadelemiz olacağını biliyorduk ve sendikamızla birlikte direnişimize başladık. İçerideki çalışan arkadaşlarımız da bize destek veriyorlar. Burada kazanan biz olacağız. Sonu nereye giderse gitsin” diye konuştu.
Bir başka işçi de henüz üç aylık işçi olduğunu söyleyerek, şunları dile getirdi: Deneme süreleri dolar dolmaz bize kapı gösterildi. Performans düşüklüğü diyorlar ama biz biliyoruz ki tek gerekçe sendikaya üye olmamız. Biz sonuna kadar burada direnişteyiz. Burada kazanacağız ve patrona da iyi bir ders vereceğiz.
Erdal Saran - Hasan Çelik
www.evrensel.net