Yunanistan’da erken seçim

Normal seçimlere iki yıl kala Yunanistan erken seçim için sandığa gidiyor. İktidar partisi Yeni Demokrasi tarafından alınan erken seçim kararı nedeniyle...


Normal seçimlere iki yıl kala Yunanistan erken seçim için sandığa gidiyor. İktidar partisi Yeni Demokrasi tarafından alınan erken seçim kararı nedeniyle yarın yapılacak seçimin hükümet değişikliğine yol açacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Bir aya yakın süredir devam eden seçim süreci boyunca, propagandaların merkezini skandallar, rüşvet, yolsuzluklar, kriz ve uygulamaya konulan ekonomik politikalar oluşturdu.
PASOK FAVORİ
Yüzde 42 oy oranıyla iki yıl önce iktidara gelen Yeni Demokrasi’nin oylarının yüzde 32-34 düzeyine gerilemesi beklenirken muhalefet partisi PASOK’un ise oylarını yüzde 40-42’lere çıkaracağı tahmin ediliyor.
İktidar partisi Yeni Demokrasi, ülkenin içinde bulunduğu çok güç koşulları halktan gizlemek istemediklerini ve yeniden hükümet olmaları durumunda ücretlerin ve emeklilik aylıklarının dondurularak sıkı bir ekonomik politikanın hayata geçirileceğini söylüyor. Ana muhalefet partisi PASOK ise ücretlerin artırılacağını, piyasayı canlandıracak önlemlerin üç ay içinde alınacağını, sağlık politikalarında halk yararına değişikliklere gidileceğini ve eğitime bütçeden ayrılan yüzde 3’lük oranın yüzde 5’e çıkarılacağını vaat ediyor.
Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) yüzde 8’lik oy oranını koruması beklenirken geçmiş seçimlerde yüzde 3’lük barajı rahatlıkla aşarak meclise giren SİNASPİSMOS partisinin bu seçimlerde zorlanacağı sanılıyor. Oy oranını yükseltecek partilerden biri de Halkçı Ortodoks Alarmı Partisi. Yeni Demokrasi’den ayrılan bu parti, Yeni Demokrasi’ye yüz çeviren muhafazakar, gerici ve faşist çevrelerin oylarını topluyor. Son zamanlarda basında oldukça ilgi gören yeşil çevrecilerin ise meclise girmeleri oldukça zor.
Seçim yasası uyarınca meclise giremeyen parti ve örgütlerin oy oranı ne kadar yüksek olursa PASOK’un tek başına iktidar olması da o kadar kolay olacak. Ancak SİNASPİSMOS ve Yeşiller yüzde 3’lük oranı aşar ve meclise girerse PASOK’un tek başına iktidar olması zorlaşacak. Yunanistan Komünist Partisi, işçi ve emekçilere çağrılar yaparak her iki iktidar partisinin cezalandırılmasının önemine dikkat çekiyor. KKE, hükümet ne kadar zayıf olursa saldırılara karşı durmanın o kadar kolaylaşacağını, aksi durumda ise daha güçlü saldırıların beklenmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca seçimden sonra hiç bir partiyle ittifak düşünmediğini ifade eden KKE, sermayenin partilerine karşı mücadeleye devam edileceğini açıkladı.
Bu arada Yunanistan İçişleri Bakanlığı’nın, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaşanan çok düşük oy kullanma oranının milletvekilliği seçimlerinde yaşanmaması için gazetelere tam sayfa ilan vererek halkı demokratik haklarını kullanmaya çağırması bir başka dikkat çeken nokta durumunda. (Atina/EVRENSEL)
Seyit Aldoğan
www.evrensel.net