Genelkurmay ‘açılım’ yorumlarından rahatsız oldu

Yasama yılı açılışında DTP’li vekiller ile aynı çatıda buluşan askerler, yapılan yorumlardan rahatsız oldular.


Yasama yılı açılışında DTP’li vekiller ile aynı çatıda buluşan askerler, yapılan yorumlardan rahatsız oldular.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları, DTP’lilerin Meclis’e girdiği 2007 yılından beri, ABD Başkanı Obama’nın ziyareti dışında ilk kez önceki gün Meclis’e gelmişti. Kulislerde ‘askerin açılımı’ biçiminde yorumlanan bu durum, basında da benzer biçimlerde değerlendirildi.
Haftalık bilgilendirme toplantısında bu konudaki soruyu yanıtlayan Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, “Bu katılıma özel anlamlar yüklenmesi ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılması doğru değildir” dedi.
BAŞBUĞ HAKKINDAKİ SUÇ DUYURUSU
Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkındaki suç duyurusuna ilişkin, “Kamuoyunun her şeyi en iyi şekilde değerlendirdiğine inanıyoruz” dedi.
Güler, suç duyurusunda bulunanların tehdit edilmelerinin hatırlatılması üzerine ise “TSK’nın, bu şekildeki davranışları tasvip etmesi kesinlikle söz konusu olamaz” yanıtını verdi.
‘HAVAN ATIŞI YAPMADIK’
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak da Diyarbakır Lice’de bir kız çocuğunun havan patlaması nedeniyle hayatını kaybettiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, “Gencecik bir kişinin hayatını kaybetmesinden üzüntü duymaktayız” karşılığını verdi. Olaya ilişkin olarak ilgili cumhuriyet savcısı tarafından gerekli soruşturmanın yapılmakta olduğunu bildiren Gürak, “Yapılan ilk incelemelerde, olay sırasında bölgede havan atışı yapılmadığı tespit edilmiştir” dedi.
(ANKARA)
www.evrensel.net