IMF’nin krizde Doğu Avrupa’ya ettikleri

Ekonomi ve Politika Araştırmaları Merkezi’nin (CEPR) yeni raporuna göre Uluslararası Para Fonu (IMF), şiddetle kredi ihtiyacı olan Doğu Avrupa ülkelerini daraltıcı ekonomik koşullara bağladı.


Ekonomi ve Politika Araştırmaları Merkezi’nin (CEPR) yeni raporuna göre Uluslararası Para Fonu (IMF), şiddetle kredi ihtiyacı olan Doğu Avrupa ülkelerini daraltıcı ekonomik koşullara bağladı. Jose Antonio Cordero tarafından hazırlanan rapor, “Doğu Avrupa’daki ekonomik düşüş ve IMF’nin stand-by anlaşması: Macaristan, Letonya ve Ukrayna Sorunları” başlığını taşıyor ve IMF’nin bu üç ülkeyle yaptığı anlaşmaları inceliyor.
Üç ülkenin de dıştan gelecek şoklara karşı giderek dayanıksızlaşan ekonomi politikalarındaki hataları gösteriyor. Ekonomik darboğaza yönelik hükümetlerin tepkileri, IMF’nin yardım koşullarıyla birlikte, daraltıcı politikalarla zarara uğramış gibi görünüyor. CEPR Yöneticisi Mark Weisbrot, IMF’nin aksi yöndeki iddialarına rağmen, fonun küresel ekonomik krizden kötü etkilenen ülkeler üzerinde daraltıcı politikalar uygulamayı sürdürdüğünü söyledi.
IMF’nin Letonya’da AB’den gelen kaynak gibi daraltıcı bir kombinasyon ve para politikası önerisi, dış kredilerin patlamasından sonra sermayenin büyük bir ters dönüşü gibi görünüyor. Letonya hükümetinin avro ile saptanmış döviz kurunu sürdürmek için AB ve IMF ile birlikte aldığı karar, ithalattan daha hızlı olan ihracatın düşmesi ve ücretlerin de düşmesiyle oluşan ülkenin cari açığını küçültmek için tek yol olan küçülmesi gereken ekonomiyi, kurtarmakta çok daha zorlandı. Letonya ekonomisi, bazı tahminlere göre IMF’nin Ocak 2009 için planladığı yüzde 5’ten çok daha yüksek bir biçimde bu yıl yüzde 18 kadar daralacak.
MACARİSTAN FECİ VURULDU
Macaristan’da IMF ile yapılan stand-by anlaşması, hükümete Gayri Safi Milli Hasıla’nın 2009’da yüzde 2.5’i gibi bir hesap açığı getirmesi beklense de şimdi Macaristan’da GSMH yüzde 6.7 daralmış durumda. Bu, daraltıcı ekonomi politik, daraltıcı para politikasıyla da birlikte görünüyor. IMF’yle ilgili tahminler, ayrıca Macaristan’ın 2007’deki göstergelerinin 2009’da hızla yükselmesiyle aslında ülkenin bu keskin daralmasının daha önceden beklenmediğine işaret ediyor.
Dünyadaki yavaşlama, çelik piyasasındaki keskin düşüş ve Rusya’dan gelen doğal gaz fiyatındaki önemli artışla Ukrayna’yı da vurdu. Ukrayna, bankacılık sisteminde likiditeyi tehdit eden sermaye akışının tersine dönmesinin sıkıntısını da yaşadı ve 2008 Ekim’inden 2009 Mart’ına kadar Ukrayna Ulusal Bankası rezervinde 14 milyar dolar kaybetti. IMF, 2009’da yüzde 9 olan GSMH’nin düşürülmesinin planlandığı Ukrayna için mali sıkılaştırmayı öngördü. 2008 Ekim ayında IMF ile denenen stand-by anlaşması, finansal dengeye hiçbir etki sağlamadı, daha sonra da yüzde 4 olan GSMH’yi gevşetti. Ukrayna ayrıca, IMF anlaşması altında daraltıcı bir para politikası da izledi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net