ÖZGÜRCE

 • Sayın Başbakanımız sayesinde Türkiye’de işsizlik sorunu da çözüldü(!) Aman yanlış anlamayın, dalga geçiyor değilim. Son derece samimi olarak söylüyorum; tüm kapitalist ülkeler işsizlikle boğuşadursun, Türkiye’de artık işsizlik diye bir sorun kalmamıştır hamdolsun(!)


  Sayın Başbakanımız sayesinde Türkiye’de işsizlik sorunu da çözüldü(!) Aman yanlış anlamayın, dalga geçiyor değilim. Son derece samimi olarak söylüyorum; tüm kapitalist ülkeler işsizlikle boğuşadursun, Türkiye’de artık işsizlik diye bir sorun kalmamıştır hamdolsun(!)
  Başbakan, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada gençlere hitaben şöyle diyor: “…bakınız her üniversiteyi bitiren veya tüm halk iş sahibi olur diye bir kaide yok. Dünyanın hiçbir yerinde, ABD başta olmak üzere halkının tümüne iş sağlamıştır diye bir gerçek yok. Bakın şu anda onlar da yüzde 7-8 oranlarına varan işsizlikle uğraşıyor. İspanya, buyurun yüzde 18 işsizlikle baş başa. Biz ise şu anda yüzde 13’teyiz.”
  Şimdi bu sözlerle işsizlik nasıl çözüldü diyeceksiniz haklı olarak. Hemen söyleyelim. Biz işsizlik ortadan kalkacak, herkes iş bulacak demedik, işsizlik sorunu çözüldü dedik. Yani işsizliğin bir sorun olmaktan çıktığını söyledik. Nasıl mı?
  Bakın Başbakan; “..tüm halk iş sahibi olur diye bir kaide yok” diyor. Yani işsiz kalmanız normaldir, öyle üniversite falan bitirdim diye iş bulacağınızı zannetmeyin, diyor. Bu sözleriyle birlikte hükümet olarak işsizlik sorununu çözmek gibi sorumlulukları olmadığını da açıkça ifade etmiş oluyor. Gerçi Başbakan bu sözleriyle; “işsizliği önleme görevini devlete veren” Anayasa’nın 49. maddesini çiğnemiş oluyor ama olsun, o bir başbakan…
  Başbakan’ın bu sözleri üzerine işsizim diyen, karnını doyurmak için iş arayan her vatan evladının ne yapması gerekiyor? “Benim işsiz olmam olağanmış, dolayısıyla ortalarda işsizim diye dolanmama gerek yok, gidip bir cami kapısında dileneyim” demesi gerekiyor. Peki, işsizler iş aramaktan vazgeçince ne oluyor? Artık işsiz sayılmıyorlar ve böylece Türkiye’de de işsizlik diye bir sorun kalmamış oluyor. İşte bu kadar basit…
  Ha bir de kadir kıymet bilir tüm vatan evlatlarının, böylesine dahi bir başbakanımız olduğu için ve Allah onu başımızdan eksik etmesin diye sabah akşam dua etmesi gerekiyor(!)
  ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
  www.evrensel.net