Mimarlar sinemanın kentini izliyor

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali seyircisiyle buluşuyor.


TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali seyircisiyle buluşuyor.
Amacı, ülkemizde üretilmiş ve üretilecek mimarlık, belgesel ve canlandırma filmlerini teşvik etmek, desteklemek; dünyanın diğer ülkelerinde bu bağlamda üretilmiş ve beğeni kazanmış filmlerin seyirci ile buluşmasını sağlamak olan Festivalin “Ulusal ve Uluslararası” dallarda düzenlenen “Yarışma” bölümüne kabul edilen filmlerin ana teması “Mimarlık ve Kent” başlığını taşıyor. Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) üyesi 1 milyon 200 bin mimarla birlikte kutlanacak “Dünya Mimarlık Günü” bağlamında önceki gün başlayan etkinlikler 11 Ekim’e kadar sürecek.
Festival’e, 45’i yerli yönetmen imzalı toplam 56 film katılıyor. Ulusal ve Uluslararası dalda yapımların birincileri Seçici Kurullarca belirlendi.
Birinciler...
Uluslararası Dal Secici Kurulu’nun oy birliği ile birinciliğe değer gördüğü filmin adı “Water Cities”.
Finlandiyalı Yönetmen Jaanna Puhakka imzasını taşıyan 2009 yılı Water Cities, mimarlık bilim ve sanatını kullanarak insan zekası ve eliyle yaratılan sözüm ona çağdaşlığın önlenemez ölçüsüz yükselişi karşısında, insanın doğasından kopuşu, en insani değer olan özgürlükten kopuşu, mutsuzluğu seçişi ve neredeyse kukla haline getirdiği kendiyle giriştiği ve kendi sonunu bizzat hazırladığı savaşın acımasız olası sonucu üzerine düşünmeyi sağlıyor.
Festivalin ulusal daldaki birincileri ise Mezra Ezidiya ve 4857. Yönetmenliğini Rodi Yüzbaşı’nın yaptığı “Mezra Ezidiya” adlı belgesel, Mardin’in bir Yezidi (Ezidi) mezrasında, göç edenlerin ardında kalanların içine düştüğü terk edilmişliğin, yalnızlığın ve sevilenlere duyulan özlemin, mekanlardaki izlerini sürüyor. 4857 ise Petra Holzer - Selçuk Erzurumlu - Ethem Özgüven tarafından çekildi. İşverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartlarına ilişkin hak ve sorumluluklarını düzenleyen 4857 sayılı kanunun, Tuzla tersanelerindeki işçiler özelinde nasıl emekçiler aleyhine çiğnendiğini gösteriyor. Ve emeğin kapitalizme karşı savaşının da çarpıcı belgesini içeriyor.
Festival filmleri gösterimleri Nazım Hikmet Kültür Merkezi (Kadıköy), Bahçeşehir Üniversitesi (Beşiktaş), Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi (Yıldız, Beşiktaş), Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya BKBT (Bakırköy), Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu II. BKBT (Kartal) salonlarında yapılacak. Ödül töreni ise 11 Ekim saat 19’da Akatlar Kültür Merkezi’nde.
Festivalin basın sponsorları Cumhuriyet ve Evrensel.
www.evrensel.net