Türkiye’yi bekleyen Afganistan batağı

ABD öncülüğündeki işgal askerleri son günlerde Afganistan’da ağır kayıplar veriyor. Ağır kayıplar ve artan Taliban saldırılarının ardından ABD’li ve İngiliz generaller...


ABD öncülüğündeki işgal askerleri son günlerde Afganistan’da ağır kayıplar veriyor. Ağır kayıplar ve artan Taliban saldırılarının ardından ABD’li ve İngiliz generaller “Afganistan’da kaybedebiliriz” şeklinde açıklamalar yaptılar. Bu tartışmalar ABD’de devam ederken Türkiye, kasım ayında Afganistan’daki NATO birliklerinin komutasını devralmaya hazırlanıyor. Bu durumda Türkiye’nin Afganistan’a en az bin asker göndereceğini Başbakan Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi için gittiği ABD’de açıklamıştı.
NATO üyesi ülkeleri Afganistan’a daha fazla asker göndermeye ikna edemeyen ABD için Afganistan’daki işgal birliklerinin komutasını Türkiye’nin alması bir fırsat gibi görünüyor. Öyle ki hem işgalciler Müslüman bir ülke tarafından kontrol edildikleri için Afgan halkına hoş görünmeyi bekleyecekler hem de ABD’nin ek asker talebini yerine getirmeye dünden razı olan Türkiye’yi cepheye daha kolay çekebilecekler.
GENERALİN RAPORU BEYAZ SARAY’I BÖLDÜ
ABD yönetimi, dışarıda bu “sorunlarla” uğraşırken içeride de nasıl bir strateji izleyeceğini tartışıyor. Afganistan’daki Amerikan ve NATO Kuvvetlerinin Komutanı General Stanley McChrystal’ın bu ülkede izlenmesi gereken stratejiye ilişkin hazırladığı rapor, Barack Obama yönetimini ikiye bölmüş durumda. Obama’nın danışmanları arasındaki keskin görüş ayrılıkları, belirlenecek stratejinin Beyaz Saray’da kapalı kapılar ardında görüşülmesine rağmen su yüzüne çıkmaya başladı.
McChrystal’ın, “Derhal ek kuvvet gönderilmesinin gerekliliğine” işaret eden açıklamaları bir yana, güvendiği isimlerle yeni strateji üzerinde bilgi alışverişinde bulunan ve bu çerçevedeki görüşmelerine devam eden Obama, en uygun kararı vermenin zaman alacağını söyledi. Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, McChrystal’ın ek asker talebinin Beyaz Saray’ı ikiye bölüp bölmediğinin sorulması üzerine, askeri tavsiyenin komuta zinciri çerçevesinde iletilmesinin daha uygun olacağını, McChrystal’ın düşüncesinin, denklemin sadece bir parçası olduğunu belirtti. Jones, Obama’nın birçok fikri gözden geçireceğini, askeri kuvvetin, cevabın tamamını değil, sadece bir kısmını oluşturduğunu kaydetti.
Afganistan’daki NATO ve Amerikan kuvvetlerinin komutanlığını, haziran ayında General David McKiernan’dan devralan McChrystal, çok sayıda askerin dahil olduğu, bir yandan Taliban direnişine odaklanırken, bir yandan da Afganistan’ın tekrar yapılandırılmasını ve ekonomisinin canlandırılmasını amaçlayan strateji yanlılarına yakın bir tutumu destekliyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın başını çektiği bir grup ise, kısıtlı sayıdaki asker ile El Kaide’nin hedef alınacağı “terörizmle mücadele” stratejisine destek veriyor.
‘AFGANİSTAN’DA KALACAĞIZ’
ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, CNN’in sorularını yanıtladı.
ABD’nin, Afganistan ve Pakistan ile uzun süreli ilişkiler inşa etme yönündeki bölgesel stratejiye olan bağlılıklarını dile getiren iki bakan, Obama’nın Afganistan konusunda doğru hedef ve politikaların belirlenmesine yönelik aceleci olmayan yaklaşımının doğru ve gerekli olduğunu ileri sürdü.
Afganistan’daki Taliban direnişinin ivme kazandığına iddia eden Gates, “Taliban’ın ülkede kontrolü ele alması, El Kaide terör ağını güçlendirir” uyarısında bulundu.
Gates, Taliban’ın Afganistan’da “olası bir zaferinin”, El Kaide’ye, “1980’lerde Sovyet güçlerini ülkeden kovduktan sonra, şimdi yine bir süper güce karşı ikinci bir zafer kazanma fırsatına sahip oldukları” perspektifinden güç alarak, ülkeye yerleşmenin yanı sıra, örgüte militan alma ve para toplama faaliyetlerini geliştirme imkanı tanıyacağını kaydetti.
“Afganistan’ı terk etmiyoruz” ifadesini kullanan Gates, “Afganistan’da kalacağımızdan ve Pakistan ile ortaklık ve güven ilişkisi oluşturmaya yönelik kararlılığımızdan şüphe duyulmamalı. Bu, ABD’nin uzun süreli ve stratejik bir hedefi” diye konuştu.
Hillary Clinton da, hem Afganistan hem de Pakistan’ı destekleyen bölgesel bir yaklaşımın, ABD’ye, teröristleri yenilgiye uğratmaya ve kendisiyle müttefiklerini koruma yönündeki hedeflerini başarmasına yardım edeceğini öne sürdü.
Her iki bakan da, Afganistan konusunda Barack Obama’nın başkanlığında bakanlar, askeri liderler, kongre liderleri ve diğerlerinin katılımıyla yürütülen kapsamlı gözden geçirme çalışmasını savunurken, Clinton, “En iyisi olduğunu düşündüğümüz yaklaşımla geleceğiz, ama hedef aynı kalmaya devam edecek” dedi.


11 ASKER 100 MİLİTAN ÖLDÜ
Afganistan Savunma Bakanlığı, ülkenin güneyinde ve doğusunda çıkan çatışmalarda 10 Afgan askerinin öldüğünü 100 Taliban militanının ise öldüğünü ya da yaralandığını bildirdi.
Bakanlık sözcüsü Muhammed Zahir Azimi yaptığı açıklamada, güneydeki Helmand vilayetinde ve doğudaki Nuristan’da son 24 saatte yapılan iki operasyonda bu kadar kaybın verildiğini belirtti.
NATO ve Afgan birlikleri, hafta sonu 8 ABD askerini öldüren Taliban militanlarına karşı önceki gün Nuristan’da ortak operasyon başlatmıştı.
Öte yandan İngiltere Savunma Bakanlığı, Afganistan’ın güneyinde bir askerinin öldüğünü açıkladı.
Bakanlık, askerin Helmand vilayetinde devriye gezdiği sırada meydana gelen patlamada hayatını kaybettiğini kaydetti.
Afganistan’da bu son kayıpla Ekim 2001’den bu yana ölen İngiltereli asker sayısı 220’ye yükseldi.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net