IMF Başkanı ihtiyatlı konuştu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, küresel krizin gidişatına ilişkin ihtiyatlı konuştu. “Uçurumun kenarından döndük ama, zafer ilan etmek için henüz çok erken” diyen fon başkanı...


Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, küresel krizin gidişatına ilişkin ihtiyatlı konuştu. “Uçurumun kenarından döndük ama, zafer ilan etmek için henüz çok erken” diyen fon başkanı, küresel ekonominin 2010’da yüzde 3 büyüyeceğini bunun büyük bir istihdam yaratmasını beklememek gerektiğini belirtti. Strauss-Kahn, “Toparlanma yavaş olacak vakit alacak” dedi.
Dünya Bankası Grubu ve IMF’nin Yıllık Guvernörler Kurulu toplantısı İstanbul’da başladı. Toplantının açılışında konuşan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, küresel ekonominin son durumu ile ilgili tespitlerde bulunurken, fonun gelecek dönemdeki işlevi ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Özellikle işsizlik konusuna değinen fon başkanı, “Hâlâ çok fazla tüketim olmadığını görüyoruz. İstihdam, işsizlik daha yavaş toparlayacak. 2010’da pek çok ülkede işsizlik artacak. Krizi tam atlattığımızı söyleyemeyiz. Küresel ekonomi son derece nazik olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.
Krizden çıkış stratejilerinin uygulanması için vaktin çok erken olduğunu dile getiren Strauss-Kahn, toplantıya katılanların bu konuda hemfikir olmasından memnuniyet duyduğunu kaydetti. “İyimserliğe kapılmak yanlış olur” dedi.
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, özeleştirilerde de bulunarak, geçmişteki hatalardan ders aldıklarını belirtti. Acil durumlarda sundukları kredi miktarlarını Asya krizinde 2 katına çıkardıklarına işaret eden Strauss-Kahn, ayrıca küresel ekonomiye 283 milyar dolarlık ek likidite temin ettiklerini vurguladı. Fakir ülkelere 2011 yılı sonuna kadar sıfır faizli kredi vermeyi vaad ettiklerinin altını çizen IMF Başkanı, konuşmasının son bölümünü kendi kurumuna uyardı.
Geçtiğimiz hafta başından bu yana devam eden toplantı ve seminer dizilerinde, fonun önümüzdeki döneme ilişkin hareket tarzı ve işlevi konusunda dile getirilen bazı önerilere değinen Dominique Strauss-Kahn, Guvenörler Kurulu’ndan da bu değerlendirmeler çerçevesinde IMF’nin görev tanımı, finans piyasasındaki tanımı ve yeri gibi konuları tartışmalarını istedi. Fonun görev tanımı gereği, ‘cari işlemler ve para hareketliliği üzerinde’ durduğunun altını çizerken, “Ama görüyoruz ki bu krizin bununla ilgisi yok.” vurgusunu yaptı. İSTANBUL
www.evrensel.net