Üniversite öğrencileri sorunlarına çözüm istiyor

Ankara’da devlet yurtlarına yerleştirilmediği için, ev tutmak zorunda kalan düşük gelirli öğrenciler, kiraların yüksek olması nedeniyle ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşıyor.


Ankara’da devlet yurtlarına yerleştirilmediği için, ev tutmak zorunda kalan düşük gelirli öğrenciler, kiraların yüksek olması nedeniyle ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşıyor.
Yurt odalarının kalabalık olması, uygulanan baskılar, cinsiyetçi yaklaşımlardan ve pahalı olmasından dolayı ev tutmak zorunda kalan öğrenciler, bu defa yüksek kira, elektrik, su, yakıt problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Çoğu düşük gelirli olan öğrenciler, ailelerinden de yeterli maddi destek göremiyor. 2.5 yıl kaldığı Milli Savunma Bakanlığı Askeri Yurdu’nda odaların kalabalık, yemeklerin sağlıksız ve pahalı olmasından dolayı bir yıldır ev tutmak zorunda olduğunu belirten Ankara Üniversitesi Öğrencisi Burcu Arslan, 2 odalı bir eve aidat haricinde 250 TL verdiğini dile getirdi.
‘ÖĞRENCİYSEN KİRA ARTIYOR’
Ev kiralarının pahalılığına dikkat çeken Arslan, “250 TL kira veriyoruz, buna bir de ısınma ve faturalar eklenince bu miktar artıyor. Kiralar çok yüksek, öğrenci olunca bu fiyat daha da artıyor. Öğrenci olduğun için çevredekiler gelen misafirlerimize karışıyor. Öğrencilerin eşya alacak durumları yok. Öğrenci evleri lüks olmuyor. Barınma ve ulaşımda zorluklarla iç içe olsak da yinede evimizin bir sıcaklığı var” diye konuştu.
‘ÜCRETSİZ BARINMA SAĞLANMALI’
AÜ Öğrencisi Gökhan Korkusuz, devlet yurtlarının rakam olarak cazip olduğunu ifade ederek, “Ancak yurtlar, genellikle düşük gelirli ailelerin çocuklarının mecburiyetten kaldığı yaşam alanları. Yurtlarda keyfi uygulamalar dayatılıyor. Kişi yurtlarda birey olmaktan çıkıyor. Ailem işçi emeklisi. Biz mesela kira ve fatura gibi giderleri karşılayabilmek için 4 kişi kalıyoruz. Sadece eğitim hakkımız elimizden alınmıyor aynı zamanda barınma hakkımız da elimizden alınmaya çalışılıyor. Öğrencilere ücretsiz barınma sağlanmalı” dedi.
‘YURTLAR YETERSİZ’
4 yıldır öğrenci evinde kaldığını söyleyen Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Öğrencisi Alptekin Koçak, yurt sayıları arttırılmasına rağmen Hacettepe’de yurtların yetersiz olduğuna ve okula yakın semtlerde kiraların çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Yurtlar okuldaki öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamıyor. 250 TL kira veriyorum. Yol parası, fatura, ısınma gibi sorunlarla karşı karşıyayız. Ailelerimiz masrafı karşılayamıyor ancak harç paralarını ödeyebiliyorlar. Barınma sorunumuzu çözebilmek için çalışıyoruz. Doğal gaz çok pahalı, elektriğe yine zam geldi. elektrik sobası da yakmakta zorlanacağız. Ücretsiz öğrenci servisi ve burs istiyoruz” diye konuştu.
‘İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAYAMIYORUZ’
Gazi Üniversitesi 3. sınıf öğrencisi olduğunu ve iki yıldır öğrenci evinde kaldığını ifade eden Derya Han, yurtların kalabalık ve pahalı olmasının yanı sıra cinsiyetçi yaklaşımdan dolayı ev tutmak zorunda olduğunu kaydetti. Han, şunları söyledi: İki odalı bir evde arkadaşımla beraber 400 TL’ye oturuyoruz. Kredi alarak ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Zaten yetersiz olan bu krediyi geri ödemek için de kafeteryada çalışıyorum. Bu da dersleri etkiliyor. Çünkü yorgun düşüyorsun ve derslere yeterince yoğunlaşamıyorsun. Kira gibi ihtiyaçların yanı sıra temel ihtiyaçlarımızı karşılamakta da zorlanıyoruz bu da sağlıksız beslenmeye yol açıyor. (Ankara/DİHA)
www.evrensel.net