Sanayi üretimi diplerde dolaşıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 Ağustos Ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretimi ağustos ayında yüzde 6.3 daraldı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 Ağustos Ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretimi ağustos ayında yüzde 6.3 daraldı. Üretim bir önceki aya göre de yüzde 5.7 oranında azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 7.2, elektrik, gaz ve su sektörü endeksinde yüzde 3.6 azalış gözlendi.
Üretimdeki daralma şubat ayında yüzde 23.8’le rekor kırmıştı. Sanayi üretimi mayısta yüzde 17.4, haziranda yüzde 9.7, temmuzda yüzde 9.2 düşüş göstermişti.
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek düşüş yüzde 15.8 ile sermaye malı imalatında görüldü.
Enerji yüzde 5 oranında düşerken, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 11.5 oranında artış kaydetti. İmalat sanayi alt grupları incelendiğinde, en yüksek düşüş yüzde 37 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Onu yüzde 29.8’lik düşüş ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti. Ağaç ve ağaç mantarı ürünleri (mobilya hariç) imalatında ise yüzde 7.9’luk artış yaşandı. (ANKARA)
www.evrensel.net