1500 öğrenci nerede kalacak?

Tunceli Üniversitesi’nde okuyacak olan öğrenciler barınma sorunuyla karşı karşıya. Üniversitede YURTKUR’a ait yurt bulunmaması nedeniyle öğrenciler geçici olarak misafirhaneye yerleşirken...


Tunceli Üniversitesi’nde okuyacak olan öğrenciler barınma sorunuyla karşı karşıya. Üniversitede YURTKUR’a ait yurt bulunmaması nedeniyle öğrenciler geçici olarak misafirhaneye yerleşirken, barınma sorunlarının bir an önce çözülmesini istediler. Eğitim Sen Tunceli Şube Başkanı Erkan Eslek ise geçen yıl öğrenci yurdunun askeriyeye verildiğini, ardından kurulan üniversite için yurt yapılmadığını belirterek, ek kontenjanla birlikte toplam 1500 öğrencinin barınma yerlerinin olmadığına dikkat çekti.
ÖĞRENCİLER NEREDE KALACAK?
1983-1984 yılında Fırat Üniversitesi bünyesinde Elazığ’da öğretime başlayan Tunceli Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, 5765 sayılı kanunla 22 Mayıs 2008 tarihinde Meclis’in onayıyla Tunceli Üniversitesi statüsüne kavuşturularak, 3 fakülte, 1 meslek yüksek okulu, 2 enstitü bölümleri açıldı. Ancak Tunceli’de üniversiteyi yapan devlet, üniversitede okuyacak öğrencilere barınacakları yurdu yapmadı. Merkez ve çevre illerden gelen öğrencilerle birlikte 900 öğrenci üniversitede eğitim yılına başladı. Yapılan ek kontenjanlarla birlikte bu sayının 1500’ü bulması bekleniyor. Ancak öğrenciler üniversitede öğrenci yurdunun bulunmaması nedeniyle barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Öğrenciler, üniversiteye ait yurdun bulunmaması nedeniyle dışarıda kalma ve okula gidememe korkusu yaşıyor. Evsiz kalan öğrenciler, tanıdıklarında ve misafirhanelerde kaldıklarını belirtip, duruma tepki göstererek, “Buraya üniversite kuran devlet, öğrencilerin nerede kalacağını düşünmedi mi” diye sordular.
ONCA EZİYETTEN SONRA
Elektrik bölümünde okuyan Birinci Sınıf Öğrencisi Pilot Altın, Ağrı’dan geldiğini ve kalacak yeri olmadığından arkadaşlarında geçici olarak kaldığını söyledi.
Gıda Mühendisliği 1. Sınıf Öğrencisi Reşat Ağdeve ise, Kars’tan geldiğini ve şaşkınlık içerisinde olduğunu söyledi. Ağdeve, “Yurdun olmamasından kaynaklı ben de misafirhanede kalıyorum. Devlet burada üniversite açıyor ama öğrencilerin gelip kalacağı bir yurt kurmuyor. Bunca öğrenci nerede kalacak diye düşünmüyor kimse” diye konuştu. Diyarbakır’dan gelen ve elektrik bölümünde okuyan Cuma Taş adlı öğrenci de, “Yıllardır zor koşullarda üniversite sınavına hazırlandım. Onca çektiğim eziyetten sonra sınavı kazanıp Tunceli’ye geldim. Bunun yanında iyi bir öğrenim görmek için umduğumu bulamadım” diye konuştu. Kalacak yerlerinin olmadığını söyleyen Taş, geçici bir süreliğine arkadaşlarında kaldığını fakat bir süre sonra oradan da ayrılacağını belirtti.


YURT ASKERE VERİLDİ
Eğitim Sen Tunceli Şube Başkanı Erkan Eslek, devletin bir çok yerde üniversite açtığını fakat öğrencilerin barınma sorunlarını ya da okul bittikten sonra iş olanaklarını düşünmediğini söyledi. Tunceli Üniversitesi’ni ‘Tabela üniversite’ olarak niteleyen Eslek, “Öğrencilerin ne okuyabilecekleri bir derslikleri var ne de kalabilecekleri bir yurtları var” dedi. Eslek, üniversitenin yüksek okul iken öğrenciler için bir yurt yapıldığını ancak yurdun askeriyeye verildiğini hatırlattı. Tunceli’nin küçük bir kent olmasından kaynaklı öğrencilerin kiralaya- bileceği evlerin de olmadığına işaret eden Eslek, var olan kiralık evlerin kira ücretlerinin de ev sahipleri tarafından iki katına çıkarıldığını söyledi.
(Tunceli/DİHA)
Songül Adsız
www.evrensel.net