Pakistan’da karargaha saldırı

Nobel Barış Ödüllü ABD Başkanı Barack Obama’nın ağırlığını verdiğini söylediği Afganistan işgali, bu ülkedeki istikrarsızlığı ve çatışmaları çoktan komşu Pakistan’a taşımış durumda.


Nobel Barış Ödüllü ABD Başkanı Barack Obama’nın ağırlığını verdiğini söylediği Afganistan işgali, bu ülkedeki istikrarsızlığı ve çatışmaları çoktan komşu Pakistan’a taşımış durumda. ABD’nin hemen her gün Pakistan’ın Afganistan sınırına insansız uçaklarla düzenlediği saldırılar, bu ülkedeki Taliban militanlarının daha da güçlü ve etkili saldırılar düzenlemesini teşvik ediyor.
Taliban, geçtiğimiz hafta pazartesi günü başkent İslamabat’da Birleşmiş Milletler binasına saldırmış, saldırıda 5 kişi ölmüştü. Cuma günü de Peşaver’de bir pazaryerine bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlenmiş, saldırıda 49 kişi ölmüş, 200 kişi yaralanmıştı. Militanlar bu kez de ordu karargahına saldırdı. Yetkililer, üç saldırının da ardında Pakistan Taliban Hareketinin olduğunu açıkladı. Son saldırıda militanlar, Güney Veziristan’ın Ravalpindi kentinde bir ordu karargahına girdi, içeridekileri rehin aldı. Militanlara karşı Pakistan ordusu, karargaha operasyon düzenledi. Operasyonda 39 rehine kurtarıldı.
Ordu Sözcüsü Tümgeneral Athar Abbas, karargahtaki sivil ve asker rehineleri kurtarma operasyonunda 3 rehine ile 4 militanın yanı sıra operasyon düzenleyen komandolardan 2’sinin öldüğünü söyledi. Abbas, saldırıyı düzenleyen silahlı grubun liderinin, üzerindeki bombaları patlatmaya fırsat bulamadan yaralı halde ele geçirildiğini belirtti. Yetkililerin verdiği bilgiye göre ise karargah baskını ve daha sonra düzenlenen operasyonda, 6’sı asker 2’si komando 8’i militan, 3’ü rehine olmak üzere toplam 19 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
ABD ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ
Bu arada ABD ve NATO’nun öncülüğünde 8 yıldır işgal altında olan Afganistan’dan da saldırı ve ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.
Afganistan’ın batısında bir patlama meydana geldi, bir ABD askeri hayatını kaybetti. Afganistan’da işgalci Uluslararası Güvenlik Destek Gücünün (ISAF) açıklamasında, askerin el yapımı bir bombanın patlaması sonucu öldüğü belirtildi, ancak ayrıntı verilmedi. Bu ölümle birlikte bu yıl Afganistan’da ölen ABD askerlerinin sayısı 242’ye yükseldi.


HİNDİSTAN TEDİRGİN
Hindistan, geçtiğimiz hafta Perşembe günü Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hindistan Büyükelçiliğine düzenlenen ve 17 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırının ardından alarma geçti. Saldırıya uğrayan elçiliklerini kontrol etmek üzere Afganistan’a giden Hindistan Dışişleri Bakanı Nirupama Rao, ülkelerine Pakistan sınırı üzerinden saldırılar düzenlenebileceğini söyledi ve “Uluslararası toplum ve Afganistan halkı bu olayların faillerinin tehlikeli saldırılarıyla karşı karşıya.” Geçen yıl da benzer Kabil’deki Hindistan Büyükelçiliğine benzer bir saldırı düzenlenmiş, saldırılarda 58 kişi hayatını kaybetmişti. Büyükelçiliği ziyaretinin ardından Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai ile de görüşen Rao, “Afgan yetkililer de saldırıların ardında, Hindistan Afganistan ilişkilerini baltalamak isteyen yabancı güçlerin olduğu konusunda bizimle hemfikirler” dedi.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net