Kanada -El Kaide pazarlığı ifşa edildi

Nijer’de geçen yıl 14 Aralık’ta kaçırılan ve 21 Nisan 2009’da serbest bırakılan Birleşmiş Milletler’in (BM) Nijer Özel Elçisi Kanadalı diplomat Robert Fowler ve yardımcısı Louis Guay’ın...


Nijer’de geçen yıl 14 Aralık’ta kaçırılan ve 21 Nisan 2009’da serbest bırakılan Birleşmiş Milletler’in (BM) Nijer Özel Elçisi Kanadalı diplomat Robert Fowler ve yardımcısı Louis Guay’ın, Mali’de tutuklu 4 El Kaide üyesine karşılık serbest bırakıldığı iddia edildi.
Kanada siyasetini karıştıran haber, Mali görevlilerince doğrulanmasına rağmen Kanada hükümetinden açıklama gelmedi.
Kanada basınında geniş yer bulan olay şöyle gelişti: Robert Fowler, geçen yılın temmuz ayında BM tarafından Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin bile bilmediği çok gizli bir görevle Nijer’e gönderildi. Ana fikri bölgedeki çatışmaları sona erdirmek ve barışı sağlamak olduğu iddia edilen görev gereği Fowler, bölge ülkelerinin devlet başkanları, kabile liderleri ve bölgedeki isyancıların Avrupa’da yaşayan liderleriyle bir dizi toplantı düzenledi.
Robert Fowler ve asistanı Louis Guay, 14 Aralık 2008 tarihinde Nijer’in başkenti Niamey’de kaçırıldı. BM Sözcüsü Farhan Haq, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada, iki diplomatın sağ olduğuna inandıklarını ve kurtarılmalarına çalıştıklarını söyledi.
El Kaide’nin Kuzey Afrika grubundan 18 Şubat’ta gelen açıklamada, 2 Kanadalı diplomatın ellerinde olduğu belirtildi. Bilgi, ABD’nin bölgedeki militan ve asilerin haberleşmelerini izleyen SİTE isimli istihbarat grubunca da doğrulandı. 2 diplomatın Cezayirli militanlardan oluşan ve 2006’da El Kaide’ye katılan AQMİ isimli grup tarafından kaçırıldığı kesinleşti.
Kaçırılan diplomatlar, 21 Nisan’da serbest bırakıldı. Kanada Başbakanı Stephen Harper, ertesi gün yaptığı açıklamada, diplomatların sağ olduğunu, bunun için pazarlığa girişmediklerini ve karşılığında bir şey vermediklerini açıkladı.
Mali adına açıklama yapan Kuzey Mali Kalkınma Ajansı Direktörü Muhammed Ag Mahmud, “Kanada bizim büyük ortağımız. Onları sevindirmek istedik” dedi. Mahmud, Kanada’nın 2002 yılında 20 milyon dolar olarak başlattığı insani yardımın yıllık 100 milyon dolara çıktığını, Kanada’nın, Mali’ye yardım eden ilk 5 ülke sıralamasında birinci sırada bulunduğunu hatırlattı.
Eski Mali Savunma Bakanı ve Gizli Servis Direktörü Soumeylou Boubeye Maiga da Kanadalı diplomatları kurtarmak için 4 El Kaide militanının serbest bırakılmasının yanı sıra onları kaçıranlara para verdiklerini belirterek, “Üzüntüm, bu paranın yeni terör olaylarında kullanılacak olması” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net