Başkan meclisi yok sayıyor

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, belediye meclisinin iradesini tanımıyor. Basın mensuplarına dönük hakaretleri ve işçilere karşı saldırgan tutumuyla tanınan Kadıoğlu...


Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, belediye meclisinin iradesini tanımıyor. Basın mensuplarına dönük hakaretleri ve işçilere karşı saldırgan tutumuyla tanınan Kadıoğlu, belediye meclisini baypas ederek meclisten karar çıkartıyor.
Son olarak 16 Belediye-İş üyesi işçinin sendikalı olmaktan dolayı işinden atıldığı Esenyurt Belediyesi’nde, sadece işçiler değil belediye meclis üyeleri de susturulmak isteniyor. “Benim için meclisin ve üyelerinin bir önemi ve anlamı yok” diyen Kadıoğlu, geçtiğimiz ay yapılan (07. 09. 2009 tarihinde) meclis toplantısında önce gündemleri sıralamış, arkasından hiçbir belediye meclis üyesine söz vermeden, sanki gündemler müzakere edilmiş gibi göstererek meclis tutanaklarını tutturmuştu. Kadıoğlu, meclis üyelerini yok saydı, olanların nasıl oy verdiklerine bakmadan kendi kafasından ret veya evet oylarının sayısını belirledi.
“Toplam 15-20 maddelik gündem üç dakika içinde bitirildi” diyen meclis üyeleri, bir önceki meclis toplantısının geçersiz sayılması için soru önergesi verdiler.
YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ...
Necmi Kadıoğlu’nu eleştiren CHP Grup Başkanı Osman Nuri Savaş, belediye başkanının meclisi kendi parti grubu gibi gördüğünü söyledi. “Sanki grup toplantısı yapıyor gibi davranıyor. Yangından mal kaçırır gibiler. Bize gelen gündemle, mecliste okunan gündem aynı olmuyor” diyen Savaş, belediye başkanının Esenyurt halkını düşünmediğini ve kendi etrafındaki bir avuç azınlığın çıkarlarını esas aldığını belirtti. Bölgeye ve zemine bakmadan inşaatlara 20-30 kat yükseklik verildiğini; bunun hem bölge için, hem şehircilik için kaygı verici olduğunu belirten meclis üyeleri, bunun durması gerektiğini belirtiyorlar.
ESENYURT HALKINA ÇAĞRI
Tarihi Roma Hamamı’nın bulunduğu bölgeyi imara açan belediye başkanının, yeşil alanları da imara açarak, halkın çıkarlarını düşünmek yerine kendi geleceğini inşa ettiğini ifade eden meclis üyeleri, “Biz mecliste muhalefet görevimizi yapacağız, tüm Esenyurt halkı mutlaka gelip meclisi izlemelidir” diyorlar. Halkın, tüm meclis üyelerinin belediyeyi ve başkanını denetlemesini isteyen meclis üyeleri, “Şu anda gerek meclis üyeleri tarafından, gerekse çeşitli kurumlar tarafından belediyeye planların iptali ve yürütmenin durdurulması için onlarca dava açılmış durumda” dediler.
Belediye meclis üyelerinin bir önceki meclisin iptal edilmesini ve sonuçlarının geçersiz sayılmasını istediği soru önergeleri, bugün saat 11.00’de yapılacak oturumda ele alınacak.
(İstanbul/EVRENSEL)
Savaş Gülelçin
www.evrensel.net