Alma mazlumun ahını!

Hani bu ülkede en güvenilir kurumlar arasında ordudan sonra polisler geliyor ya. Allah ordumuza güvenlik güçlerimize zeval vermesin deniyor ya.


Hani bu ülkede en güvenilir kurumlar arasında ordudan sonra polisler geliyor ya. Allah ordumuza güvenlik güçlerimize zeval vermesin deniyor ya.
Artık buna güven mi deniyor, korku mu deniyor orasına siz karar verin. Toplum o kadar bilinçsiz, her şeye o kadar sığ bir pencereden bakıyor ki.
Onun düşüncesinden farklı bir görüş beyan ettiğinde “Terörist misin lan sen, oğlum susacaksın, ekmek yediğin yere ihanet etmeyeceksin, ya sev ya terk oğlum vb.” sözler uzayıp gidiyor.
Daha bir kaç gün önce sokak ortasında öldüresiye dövülen gencin halini gördü bu toplum. Doktorun verdiği raporu da. Ve rapora neden öyle yazdığını da aslında şu sözleri olan bitenleri özetliyordu: Polis öyle istedi. Tekme tokat dayak yiyen genç: Polisten korktuğum için iyiyim dedi.
Birinin eline pimi çekilmiş bomba verilir.
Birileri çıkar bir oğlum daha olsa onu da bu vatan için şehit veririm der.
Birileri kitap evi bombalar, birileri çıkar “İyi çocuktur, tanırım kendisini” der.
Engin Ceberin işkence görüntüleri yayınlanır, TV’lerde hep bir ağızdan aynı nakarat söylenir. Polise ve ordunuza güvenin bu kurumlar sizin can güvenliğinizi sağlar. Polis haftasında panzerle, yüzleri maskeli sivil polislerle, bıyıklarının ucu sarkmış polislerle geçilen yollarda güvenmeyinde göreyim sizi edasında geçişler yapılır. Topluma dayatılmış fikirler iki düşman taraf yaratır. Ya seveceksin ya seveceksin. Sevmeyenlerin sonu Engin Ceber gibi olur.
Bir de haberlerde anlatırken sol görüşlü Engin Ceber dendiğinde zaten toplumun gözünde yeri hazırdır. Bu sana az bile diyenlerin uğultusu her yanı sarar. Acaba bu dayak yiyen emekli polis nasıl izlemişti Engin Ceber haberini, elinize sağlık diyenlerden miydi? Nedense hep ucu bize dokunduğunda, canımızı acıttığında feryadı-figan eder dururuz.
Bugün bana yarın sana diye mi bakayım şimdi bu habere. Ya da bende, dayak yiyen polismiş oh olmuş diye mi izlemeliyim.
Dışarıya çıkıp da eve sağlam döndüğümde çok şükür bugünde tek parça geldim diye dua mı etmeliyim, bunun garantisi var mı soruyorum tanrım? Üniformalar içinde yeni bir hayat ne kadar yakın sence?
Mesut Kalkan (Batman)
www.evrensel.net