14 Ekim 2009 00:00

Sağlıklı bir yaşam için birlikte mücadele çağrısı

Sağlık örgütleri, sendikalar ve meslek örgütleri, “Vatandaşın cebinden sağlıkçının emeğinden tasarruf olmaz” sloganı ile İstanbul’da yapılacak mitinge çağrı yaptı.

Paylaş

Sağlık örgütleri, sendikalar ve meslek örgütleri, “Vatandaşın cebinden sağlıkçının emeğinden tasarruf olmaz” sloganı ile İstanbul’da yapılacak mitinge çağrı yaptı. İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenen basın toplantısında emek örgütlerinin sağlık hakkı için topyekün mücadele etmesi istendi. Türk Tabipler Birliği ise, 25 Kasım’da kamu çalışanlarının yapacağı greve de katılma sinyali verdi.
Dün yapılan basın toplantısında konuşan Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Gençay Gürsoy özellikle Birinci yılını dolduran Sosyal Güvenlik Yasası’nın (SSGSS), ilaç katkı paylarının artması, birinci basamak sağlık hizmetlerinin paralı hale getirilmesi, Özel Hastanelere yapılan harcamaların yüzde 70’leri bulmasına dikkat çekti. Hükümetin sağlık politikasını “Parası olan hayatta kalır” olduğunu belirten Gürsoy, “KESK ve Kamu Sen grev kararı aldı. Biz de böyle bir karar alma aşamasına gelmiş durumdayız” dedi.
EMEK PLATFORMU ÇAĞRISI
Türk İş Birinci Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak da toplumun bu konuda yeterli duyarlılığı göstermediğini söyleyerek emek örgütlerinin sermaye politikaları karşısında birlik olması gerektiğine vurgu yaptı. Büyükkucak, Hak İş’e 18 ekim mitingine katılma çağrısı da yaparak Emek Platformu’nun yeniden kurulması gerektiğini vurguladı.
Dev Sağlık İş İstanbul Şube Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun “ AKP sağlık hakkını ortadan kaldırıyor ve sağlık çalışanlarını kölelik koşullarında çalışmaya zorluyor” dediği basın toplantısında
YEŞİL KARTLI BİLE PARA VERİYOR
İstanbul Eczacılar Odası Genel Sekreteri Hakan Ertem de sağlık sisteminin yeşil kartı hastalardan bile tam bir tedavi için 300 lira harcamasına neden olacak bir hale getirildiğini söyledi. SES Genel Bakanı Bedriye Yorgun ise “Sağlık hakkımızdan ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz” dediği toplantıda Veteriner Hekimler Odası İstanbul Şube Başkanı Tahsin Yeşildere, Diş Hekimleri Odası İstanbul Şube Başkanı Mustafa Düğüncioğlu, Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen’in de söz aldı.
‘SAĞLIK HAKKINIZA SAHİP ÇIKIN’
Sağlık örgütlerinin ortak basın metninde ise şu çağrı yapıldı: “Buradar bir kez daha duyuruyoruz; dünyanın dört bir yanından hastalıktan, ilaç bulamadığı için, hastaneye gidemediği için ölen milyonlarca çocuğun kaderini bugün bize Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı dayatan IMF-Dünya Bankası belirlemektedir. Bu karanlık tablonun AKP hükümeti eliyle ülkemize dayatılmasına, ülkemizdeki yüz binlerce çocuğun, gencin, kadının, işçinin ve emekçinin geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceğiz. Tüm sağlık çalışanlarını emeklerine, tüm yurttaşlarımızı sağlıklarına sahip çıkmak üzere mitinge bekliyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Hastaneler Deli Dumrul Köprüsü’ne döndü’

SONRAKİ HABER

Şeref Aydın İsviçre’de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...