14 Ekim 2009 04:00

Halit Refiğ uğurlanıyor

11 Ekim günü hayatını kaybeden ünlü Yönetmen Halit Refiğ için dün, “Onursal Profesörlük” unvanı aldığı ve uzun yıllar hoca olarak emek verdiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde bir cenaze töreni düzenlendi.

Paylaş

11 Ekim günü hayatını kaybeden ünlü Yönetmen Halit Refiğ için dün, “Onursal Profesörlük” unvanı aldığı ve uzun yıllar hoca olarak emek verdiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde bir cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine; Refiğ’in arkadaşları, sevenleri, öğrencileri ve üniversite çalışanları katıldı. Törende ayrıca, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Rahmi Aksungur, Refiğ’in yakın arkadaşları Prof. Sami Şekeroğlu, Cengiz Eruzun ve Timur Erdem de birer konuşma yaptılar. Törene; Arsen Gürzap, Can Gürzap, Osman Sınav, Can Atakoğlu, Ercan Karakaş, Lütfi Akad ve Müjde Ar gibi pek çok isim de katıldı.
Halit Refiğ'in eşi Gülser Refiğ, Müjde Ar ile birlikte bir süre töreni izledi. Gülfer Refiğ'in zorlukla ayakta durduğu görüldü.
İlk filmi Yasak Aşk’ı 1960’da çeken Refiğ, Gurbet Kuşları, Şehirdeki Yabancı ve sinema tarihine yakılan film olarak geçen, Kemal Tahir’in romanından uyarlanan Yorgun Savaşçı gibi filmlere imza attı. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Bienal eleştiri çalıyor

SONRAKİ HABER

CHP, İstanbul seçimi için milletvekillerini görevlendirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa