İşçiyi patron istedi sendika kovdu

İsdemir’de işten atılan 21 işçinin işlerine geri dönmek talebiyle yapmak istediği görüşme, fabrika genel müdürlüğü tarafından kabul edilirken, sendikadan veto geldi.


İsdemir’de işten atılan 21 işçinin işlerine geri dönmek talebiyle yapmak istediği görüşme, fabrika genel müdürlüğü tarafından kabul edilirken, sendikadan veto geldi.
Edinilen bilgilere göre Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası Şube Başkanı Cengiz Gül, sendika yöneticileri Bayram Altın ve Mustafa Özdemir’e, işçilerin işe dönmesine karşı çıkış gerekçelerini şöyle açıkladı: “İşten atılan işçiler işverene el öpmeye gittiler. Ama sendikaya gelmediler. İşçilerin bize danışmaması bizi kızdırmıştır.” Oysa işçiler, hak aramak için yürüyüş eylemi yaptıklarında, “sendikanın işçilere sahip çıkmak yerine eylem sonrası atacak işçi aradığı” söylentisi olmuştu. Eylemde bir işçinin bizzat sendikacılar tarafından tartaklandığı bilgisine de yer verilmişti.
İşçilerin ifadesine göre eylemden hemen sonra işine son verilecek 169 işçinin listesine ilişkin söylenti ortalıkta dolaşmaya başladı. Söylentinin hemen ardından, çoğunluğu 16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler olmak üzere 21 işçinin işine son verildi. Eylemde sendikacılar tarafından tartaklanan işçi de atılan işçiler arasında yer aldı. İşten atılma korkusuyla ismini vermekten çekinen bir işçi, Cengiz Gül’ün, sendika yöneticileri olan Bayram Altın ile Mustafa Özdemir’e “atılacak işçilerin listesini delenin kendisini karşısında bulacağı” tehdidini ilettiği bilgisini verdi.
İşçiler, “Gül’ün bu sözleri, işten atılacak işçilerin listesini işverenle iş birliği içerisinde hazırladığının itirafıdır. Gül, bu sözlerle aynı zamanda, işten atmaların bizzat kendisinin direktifiyle devam edeceğini de duyurmuşdu” yorumunda bulundu.
DESTEK ARIYORLAR
Sendikalarından herhangi bir destek bulamayan işten atılan işçiler, bölgede yer alan belediyeleri ziyaret ederek destek istediler.
Azganlık, Karayılan, Belen ve Payas Belediye başkanları ile görüşen işçiler, tümünden destek sözü aldı.
İşçiler, İskenderun Belediye Başkanı CHP’li Yusuf Civelek’in ise kendilerine bir haftadır randevu vermediğine dikkat çektiler.


FABRİKA TAMİM YAYINLADI
Eylemden sonra İSDEMİR Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan tamimde, gelen vardiya teslim almadığı sürece işyerinin bırakılmayacağı, vardiya teslim edildikten sonra duş alınacağı ve elbise değiştirileceği ve sonra servislere binileceği belirtildi.
(İskenderun/EVRENSEL)


Kocaeli’de İSDEMİR yabancı değil
Şerafettin Gökdeniz - Barış Kara
İSDEMİR’de yaşananlar, Kocaeli’nde metal sektöründe çalışan işçiler tarafından yakından takip ediliyor. Konuya ilişkin görüştüğümüz işçiler, İSDEMİR’de yaşananların kendilerine yabancı olmadığını dile getirdiler.
Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu Ford Otosan Kocaeli fabrikasında çalışan bir işçi, İSDEMİR’de yaşananların işçi hareketi için önemli gelişmeler olduğunu söyleyerek, “İskenderun bize şunu öğretti: İşçinin öfkesi biriktiğinde bunun önünde ne patron durabiliyor, ne de sendikal bürokrasi. İşçiler birleşip mücadele ettiğinde taleplerini kabul ettirebiliyorlar” dedi.
Mücadeleci 21 işçinin işlerine son verilmesine de değinen Ford işçisi, “Atılan işçilerin sorumluluğu sendikadadır. Bu gelişme, sendikal bürokrasinin geldiği vahim durumun bir göstergesidir. Bizim fabrikamızda da sendikacılar en küçük işçi tepkisinin önüne geçiyor. Aynı İSDEMİR’de olduğu gibi işçilere işten atıldıkları postayla haber veriliyor. Evlenip balayına giden bir arkadaşımızı, performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkardılar. Arkadaşımız işten atıldığını balayında öğrendi” şeklinde konuştu.
BİZ GEÇ BİLE KALDIK
İSDEMİR’de yaşanan işçi eyleminin Ford Otosan’da da yaşanabileceğini dile getiren bir başka işçi, “Kriz gerekçesiyle birçok hakkımız gasp edildi. 6 ay yarım maaşla ev geçindirmeye çalıştık. Sendika şube başkanı sözleşmeden önce yüzde 20 zam alınacağını, hediye çeklerinin 250 yerine 500 olacağını, esnek çalışmanın kaldırılacağını vaat etmişti. Ancak sözleşmede bunların hiçbiri olmadı. Önümüzdeki sözleşmede Türk Metal bu kadar rahat davranırsa, Ford işçileri de tıpkı İskenderun’da olduğu gibi talepleri için birleşip mücadele edebilir” şeklinde konuştu. Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu başka bir metal fabrikası olan Çelik Halat’ta çalışan bir işçi, İSDEMİR’de yaşanan ücret düşürme uygulamasının bir benzerinin kendi çalıştıkları fabrikada da yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Maaşı kısmen yüksek olan kıdemli arkadaşlarımız, girdi çıktı yaptırılarak yeni işe başlıyormuş gibi gösterildi ve ücretleri asgari ücrete çekildi. Sendikacılar bu uygulamaya sessiz kaldı. İşçilere ister çalışın, ister bırakın gidin dediler.”
KÜFÜR VE ATMA...
İSDEMİR’deki eylemin tüm işçilere anlatılması gerektiğini belirten bir Hyundai işçisi, “Yapılan eylem son dönem işçi hareketine örnek oluşturabilir. 21 işçiyi işlerinden eden patrona ve sendikal bürokrasiye öfkeliyim. Bizde de benzer, kendiliğinden gelişen bir eylem olmuştu. Normalde biz pazartesi mesai yapmayız. İşin bitmesine az bir zaman kala mesai olduğu haberi geldi. Bunun üzerine kim olduğu anlaşılamayan bir işçi kornaya bastı ve sonra bütün işçiler kornaya basarak tepkilerini belirttiler. Ertesi gün insan kaynakları müdürü işçileri toplayıp küfür etti. 21 işçiyi işten atanla, işçiye küfür eden aynı zihniyettir” diye konuştu.
Sendikal bürokrasinin işveren gibi davranıp krizin etkilerini en az kayıpla atlatmak gibi bir tutum içine girdiğini ifade eden Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Yöneticisi Hakan Akyol, “Kriz başladığında bedelini patrona ödeteceğiz dedik, ancak bu söylemde kaldı. Sendikacıların işçi sorunları için canını dişine takarak mücadele etmesi için profesyonel sendikacıların aldıkları ücretin işçi maaşlarını geçmemesi gerekir. Ancak tüm bunlar da yeterli değil.
Tabanda işçilerin de mücadele etmek gibi bir istekleri olmalı. İSDEMİR’de bunu gördük. İSDEMİR örneği, işçinin mücadele azminden hiçbir şey kaybetmediğinin göstergesidir” şeklinde konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net