14 Ekim 2009 04:00

AKP Özal dönemine dönüyor

Mühendislik Mimarlık Haftası nedeniyle TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada, üretimden ve sanayileşmeden hızla uzaklaşılan ülkede bilim...

Paylaş

Mühendislik Mimarlık Haftası nedeniyle TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada, üretimden ve sanayileşmeden hızla uzaklaşılan ülkede bilim ve teknoloji politikaları temelinde ulusal kalkınma stratejileri uygulanmasının ve yeniden üretim, yatırım, istihdam ve hakça bölüşüm temelinde politikalara dönülmesinin gerekliliği vurgulandı.
Yenişenir TMMOB Birlik Parkı’nda yapılan ve TMMOB’a üye odaların yönetici ve üyelerinin katıldığı açıklamada konuşan İKK Sözcüsü Ferdan Çiftçi, AKP Hükümeti’nin, IMF ile yapılan anlaşmalar konusunda da, Kürt Açılımı meselesinde de halka karşı samimi davranmadığını belirterek, her iki konunun da gelecek dönemde ülke ve dünya halkları açısından önemli travmalar yaratmaya aday olduğunu ifade etti.
AKP’nin IMF’ye karşı sahte kabadayılıklar yaparak ortaya koyduğu Orta Vadeli Program’ın, IMF programının kendisi olduğunu dile getiren Çiftçi, Devlet Bakanı Ali Babacan’ın dillendirdiği “kemer sıkma” politikasını, Özal döneminden bildiklerini ifade etti. Çiftçi, söz konusu programın AKP için de tek ve yegane program olmaya devam ettiğini belirtti.
Çiftçi, giderek daha baskıcı ve otoriter uygulamaları hayata geçiren, toplumsal alanı dinsel gericilikle kuşatan AKP’nin, demokrasiyi geliştirmesinin de mümkün olamayacağının altını çizdi.
Çiftçi, ekonomik krizin, ücretli çalışan, işsiz mühendis, mimar ve şehir plancıları üzerindeki etkilerini, 17 Ekim’de yapacakları “TMMOB Ücretli ve İşsiz Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı”nda ele alacaklarını dile getirdi.
Çiftçi, TMMOB’un 55 yıllık geçmişinden damıtarak oluşturduğu duruşuyla, kamu çıkarlarını korumaya, mesleğin ve meslektaşların çıkarlarını savunmaya, emekten ve emekçiden yana politikalar üretmeye devam edeceklerini vurguladı. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Pazarcılara zorla tahta satıyorlar

SONRAKİ HABER

Durmak yok yıkıma devam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...