15 Ekim 2009 00:00

Pakistan’da halk yine yollarda

Pakistan yetkililerinin Taliban’ın kalesi olarak bilinen Güney Veziristan’a geniş çaplı askeri operasyonun yakın olduğunu açıklaması üzerine, sivil halk bölgeyi terk etmeye başladı.

Paylaş

Pakistan yetkililerinin Taliban’ın kalesi olarak bilinen Güney Veziristan’a geniş çaplı askeri operasyonun yakın olduğunu açıklaması üzerine, sivil halk bölgeyi terk etmeye başladı.
1 Ağustos’tan bu yana bir kara harekatından korkan yaklaşık 90 bin sivil, bölgeyi terk etti ve Güney Veziristan’ın sınırındaki daha güvenli olan Dera İsmail Han ve Tank adlı kentlere yerleştirildi.
Yetkililer, İslamabat yönetiminin dört aydan beri sürekli yeni geniş çaplı bir askeri harekatın en kısa sürede başlayacağını söylemesinin, bölgeden göçü yeniden başlattığını ama şimdiye kadar ne kadar kişinin bölgeyi terk ettiğini bilmediklerini belirttiler. Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik, operasyon için siyasi otoritenin karar verdiğini, operasyonun zamanını askerin belirleyeceğini bildirmişti. Son dönemde düzenlenen saldırıların tümünü Pakistan Talibanı’nın üstlendiğini ifade eden Malik, artık Pakistan devletinin bütün organlarının Güney Veziristan’a askeri operasyon konusunda görüş birliği içinde olduğunu söylemişti.
9 MİLİTAN ÖLDÜ
Bu arada ülkenin Afganistan sınırında hava saldırısı düzenlendi, saldırılarda 9 militan, öldü. Pakistanlı iki istihbarat yetkilisi, orduya ait jetlerin, önceki gece ve dün sabah militanların saklandığı 5 farklı bölgeye hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. (DIŞ HABERLER)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Obama’nın paketi ilk onayı aldı

SONRAKİ HABER

Goldstone raporu BM’de görüşülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...