JİTEM davasında soru işaretleri artıyor

Yarın devam edecek olan JİTEM davasına ilişkin gelişmeler davanın gidişatına dair kaygıları arttırıyor.


Yarın devam edecek olan JİTEM davasına ilişkin gelişmeler davanın gidişatına dair kaygıları arttırıyor. Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-1995 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin aralarında Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu 7 sanıklı davanın 9 Ekim’de görülen 3. duruşmasında, mahkeme heyetinin tarafsızlığını kaybettiği gerekçesiyle, müdahil avukatlar reddi hakim talebinde bulunmuştu Talebi görüşen Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi ise talebi reddetmişti. Talebin reddedilmesi üzerine davanın 4. duruşması yarın yine Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edecek.
Dava devam ederken, 7 aydır tutuklu bulunan Temizöz’ün görevden alınmaması, avukatlarından birinin Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tutulması ve protokoldeki isminin dahi silinmemesi, bazı tanıkların para karşılığı eski ifadelerini geri çekmesi gibi gelişmeler yargılamanın gidişatına ilişkin kafalarda soru işareti oluşmasına neden oldu. Bu gelişmelerin yanı sıra, Temizöz’ün 8 Ekim günü adliyede bulunduğu sırada, kolordu komutanlığından üst düzey bir subayın, Diyarbakır Adliyesi’ne gelerek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı ve kimi hakimlerle toplantı veya görüşme yaptığı iddiası gündeme geldi. Bu iddialar ‘Temizöz serbest bırakılmak isteniyor’ yorumlarına neden oldu.
SAVCILIK, ‘GÖRÜŞMEDİK’ DEDİ
İddialara ilişkin yayınlanan haberlerin ‘asılsız’ olduğunu söyleyen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Eyüp Duru, yaptığı açıklamada “Gerek Cumhuriyet Başsavcılığımız gerekse de yargılamayı yürüten 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin, Cemal Temizöz hakkında devam eden davalar ile ilgili olarak herhangi bir kurum veya kişilerle hiçbir şekilde görüşmesi söz konusu değildir” demişti. Başsavcı Vekili Duru’nun açıklamasında, iddialarda yer verilen üst düzey komutanların adliyeyi ziyaret edip etmediği, eğer ettiyse ziyaret nedeni neydi soruları ise cevap bulmadı.
ADLİYE KAYITLARI İNCELENSİN
Konuya ilişkin açıklama yapan Avukat Sezgin Tanrıkulu, kolordu komutanı düzeyindeki subayların adliyeyi ziyaret edebileceğini ifade ederek, “Bu normaldir. Başka konular için de ziyaret yapabilirler. Ancak tutuklu Cemal Temizöz’ün adliyede olduğu gün yapılması, yine ertesi gün Temizöz davasının olması kamuoyunda haklı kuşkulara sebep olmaktadır. Dolayısıyla buna açıklık getirme görevi Adalet Bakanlığı ve savcılığındır” dedi. Tanrıkulu 8 Ekim günü forsu açık makam aracı ile adliyeye gelinmesi ve mahkemenin olduğu günden daha fazla güvenlik önlemi alınmasına da dikkat çekerek, adliyedeki kayıtların incelenmesiyle birlikte bu iddiaların daha net ortaya çıkacağını ve eğer doğru ise hangi mahkeme heyetinin o saatte hangi odaya gittiğinin anlaşılacağını söyledi. Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar da, 8 Ekim günü general düzeyinde bir askeri yetkilinin adliyeye geldiği ve kimi ziyaretlerde bulunduğunun doğru olduğunu söyledi. Askeri bir yetkilinin adliyeyi ziyaret etmesinin anlaşılır bir durum olduğunu söyleyen Aktar, “Ancak bu ziyarette davaya ilişkin bir görüşme yapıldı ise bu yargılamaya müdahaledir. Temizöz’ün adliyede bulunduğu bir sırada bu yönlü bir ziyaretin yapılması kuşkuları arttırmıştır. Böyle bir davanın görüldüğü süreçte yapılan bu ziyaretin ayrıntılarının açıklanmaması durumu şaibeli kılar” dedi.
(DİYARBAKIR)
www.evrensel.net