15 Ekim 2009 00:00

Serbest bölge çözüm getirmeyecek

Geçtiğimiz ağustos ayında Van’a gelen Sanayi ve Ticaret ve Bakanı Nihat Ergün’ün, “Çözümün kesişme noktası” dediği sınırda Serbest Sanayi Bölgesi Projesi halen hayat bulmadı.

Paylaş

Geçtiğimiz ağustos ayında Van’a gelen Sanayi ve Ticaret ve Bakanı Nihat Ergün’ün, “Çözümün kesişme noktası” dediği sınırda Serbest Sanayi Bölgesi Projesi halen hayat bulmadı. Proje için bölge esnafı uzun bir bekleyişe girerken, Van Ticaret Sanayi Borsası (VATBO) Başkanı Feridun Irak, projenin “Ticaret Merkezleri Projesi” gibi fiyaskoyla sonuçlanacağını söyledi.
Bölgede ekonomik canlılığı kazandırmak ve ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğini sağlamak amacıyla 1987’de Van’da Kapıköy Sınır Kapısı faaliyete geçti. Sınır kapısının açılmasıyla birlikte bölgede bir canlılık yaşanırken, Van’da sınır ticaretine bağlı olarak organize sanayi bölgesi açıldı. Açılan sanayi bölgesinde ilk etapta 44 fabrika kurulurken, onlarca kişi iş sahibi oldu. İlk zamanlar ithalat ve ihracatı serbest olan malların konu edildiği ticaretle birlikte bölge ekonomisi de canlılık kazandı. Ancak 1994 yılından sonra ilk olarak sınır ticareti kapsamında motorin çıkarılırken, daha sonra dönemin Dış Ticaret Müsteşarı ve şu anki Başbakan Yardımcısı Kürşat Tüzmen’in imzasıyla “Sınır ticaretinin gelirleri PKK’ye gidiyor” iddiasıyla sınır ticareti kapasitesi daraltılarak, kota uygulamasına tabi tutuldu.
AKP SINIRA KOTA GETİRDİ
Kota uygulamalarıyla sınır ticareti kapanma eşiğine getirilirken, AKP hükümeti tarafından 2004’te sınır ticaretini geliştirmek amacıyla Sınır Ticaret Merkezleri kurdu. Van Kapıköy Sınır Kapısı’nda kurulan Sınır Ticaret Merkezleri ise sınır ticaretini geliştirmek yerine tamamen durdurdu. Geçmişte seyyar satıcılar bile sınır ticaretinden yaralanırken, son uygulamayla birlikte sadece ticaret odalarına kayıtlı çevreler iş yapabildi. Kurulduğu günden itibaren tartışmalara konu olan ticaret merkezleri yerine son olarak 2009’da Türk-İran sınırında “Serbest Sanayi Bölgesi” kurulmasını öngören proje hayata geçirildi. Sürekli ismi değiştirilen sınır ticareti, 1994 yılından bu yana halkın beklentilerine cevap veremedi. VATSO Başkanı Feridun Irak, benzer projelerin geçmişte denendiğine dikkat çekerek, projenin çözüm olmadığını söyledi. Serbest sanayi bölgelerinin de sonuç vermeyeceğini söyleyen Irak, “Yapılacak tek şey tarife dışı engellerin ortadan kaldırılması ve ithali ve ihracatı serbest olan bütün malların konu edilmesidir” dedi. (VanDİHA)
Nazan Sala
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ne firma, ne iş, ne de ücret belli

SONRAKİ HABER

Baydemir’le görüşen işçiler eylemlerine son verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...