15 Ekim 2009 04:00

Adalet Bakanı hakkında suç duyurusu

Büro Emekçileri Sendikası (BES), Adalet Bakanlığı’nda yetkinin Türk Büro-Sen’e verilmesinin Bakanlık bürokratlarının aracılığıyla gerçekleştirildiği gerekçesiyle, Adalet Bakanı Sadullah Ergin hakkında suç duyurusunda bulundu.

Paylaş

Büro Emekçileri Sendikası (BES), Adalet Bakanlığı’nda yetkinin Türk Büro-Sen’e verilmesinin Bakanlık bürokratlarının aracılığıyla gerçekleştirildiği gerekçesiyle, Adalet Bakanı Sadullah Ergin hakkında suç duyurusunda bulundu.
BES yöneticileri dün bakanlık bürokratlarının, yetkinin BES’ten alınarak Türk Büro-Sen’e verilmesine ve kurum idari kurullarında imza altına alınan hususların hayata geçirilmemesine göz yumduğu gerekçesiyle Adalet Bakanı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından BES üyeleri adliye önünde basın açıklaması yaptılar.
Burada konuşan BES Genel Başkanı Osman Biçer, hükümetin yürütülen haklı mücadeleden ve kazanımlardan rahatsız olduğu için yetkilerinin hükümete daha yakın ve daha uysal olan Türk Büro-Sen’e verildiğini söyledi. Biçer, yol tazminatları konusunda Maliye Bakanlığı’nın birikmiş olan miktarın genel bütçeye aktarılmasına engel olduklarını ve düzenlemenin yasallaştığını belirtti. Ancak bu durumdan Hükümetin rahatsız olduğunu belirten Biçer, “Emekçilerin haklı taleplerini görmezden gelen Adalet Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.
Biçer, Adalet Bakanı’nın Kurum İdari Kurulu toplantılarında imza attığı hususları yerine getirmeyerek suç işlediğini söyledi. “Türk Büro-Sen’in yetkili olabilmesi için elinden geleni yapan” Adalet Bakanı’nın cezalandırılmasını talep eden Biçer, yargı emekçilerinin sorunlarının çözülmemesi ve taleplerinin karşılanmaması halinde 25 Kasım tarihinde 1 günlük uyarı grevi yapacaklarını kaydetti.
ADALET BAKANI SÖZÜNÜ TUT!
Öte yandan BES üyesi yargı emekçileri İzmir’de, 26 Ekim’de yapılacak olan 2009 yılı Kurum İdari Kurulu (KİK) toplantısı öncesinde davul-zurnalı eylem yaptı. 2008 yılında alınan KİK kararlarında imzası bulunan Adalet Bakanı’nın sözünde durmadığını belirten yargı emekçileri Bakanı kınadı.
BES üyesi çok sayıda yargı emekçisi, dün öğle saatlerinde yaptıkları eylemle, Hükümeti ve Adalet Bakanını alınan kararlara uymaya ve sözlerinde durmaya davet ettiler. Bayraklı Adliyesi sosyal tesisleri önünde yapılan eylemde konuya ilişkin açıklama yapan BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam, yargı emekçileri için Adalet hizmetleri ve yol tazminatları, fazla mesai ücretlerinin arttırılması ve Anayasa Mahkemesi’nce kısmen iptal edilen 3717 sayılı yasanın yargı emekçileri lehine tekrar düzenlenmesi taleplerini sıraladı. Sağlam, taleplerinin yaşam bulması için somut ilerlemelerin sağlanması gerektiğini belirtti. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Kayseri’de otogar esnafı isyanda!

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa