15 Ekim 2009 00:00

İÜ Guinness’e aday

İstanbul Üniversitesi (İÜ) yönetimi, öğrencilere verdiği disiplin cezalarıyla Guinness’e aday gösterilecek gibi gözüküyor. Yeni eğitim döneminin başlamasının hemen ardından öğrencilere açılan soruşturmalar...

Paylaş

İstanbul Üniversitesi (İÜ) yönetimi, öğrencilere verdiği disiplin cezalarıyla Guinness’e aday gösterilecek gibi gözüküyor. Yeni eğitim döneminin başlamasının hemen ardından öğrencilere açılan soruşturmalar, 2 hafta gibi kısa bir sürede bitirildi ve öğrencilere toplamda 14 yıl 9 ay uzaklaştırma cezası verildi. Öğrenciler ise haklarında açılan soruşturmaları protesto etmek için harekete geçti. Eylemlerin hedefinde Rektör Yunus Söylet var.
Eylemlerin ilkini dün İÜ Merkez Kampüsü kapısı önünde gerçekleştiren öğrenciler, attıkları sloganlar ve taşıdıkları dövizlerle Söylet’i ve soruşturmaları protesto ettiler.
ARKARDAŞIMA DOKUNMA
“Arkadaşıma dokunma” pankartı arkasında bir araya gelen öğrenciler, dün saat 13.00’te merkez kampüs önünde bir araya geldiler. Burada öğrenciler adına konuşan Eren Can, yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte hareke geçen İÜ yönetiminin, 2 hafta içinde 50 öğrenciye toplamda 14 yıl 9 ay uzaklaştırma cezası verdiğini dile getirdi. İÜ rektörü seçilirken demokrasi ve özgürlük söylemlerini ağzından düşürmeyen rektörlerinin maskesinin düştüğünü belirten Can, Söylet’in özgürlük anlayışının sadece sermaye için geçerli olduğunu ifade etti. Haklarında açılan soruşturmaları, YÖK’ün kuruluş tarihi olan 6 Kasım’a kadar yapacakları eylemlerle protesto edeceklerini belirten Can, cezaların geri alınmasını istediklerini belirtti. Açıklamanın ardından öğrenciler, verilen cezalar hakkında bilgi verirken, bir öğrenci velisi ise çocuklarının mücadelesine destek verdiğini ifade etti. Öğrenciler bugün de İÜ önünde eylem yapacaklar. (İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Güngören davasında gerginlik

SONRAKİ HABER

Haklar kağıt üzerinde kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa