15 Ekim 2009 00:00

Evleri yıkılanlar belediyeye yürüdü

Sancaktepe’de dünkü olaylı yıkımların ardından eylemler devam ediyor. Bugün, dün yıkımın gerçekleştiği Osmangazi Mahallesi ve bugün yıkım yapılması planlanan Akpınar Mahallesi halkı, önce mahallede...

Paylaş

Sancaktepe’de dünkü olaylı yıkımların ardından eylemler devam ediyor. Bugün, dün yıkımın gerçekleştiği Osmangazi Mahallesi ve bugün yıkım yapılması planlanan Akpınar Mahallesi halkı, önce mahallede, ardından da Sancaktepe Belediyesi önüne kadar yürüyüp burada bir basın açıklaması yaptı.
Akın Taş’ın okuduğu basın açıklamasında, belediyenin yıkmak istediği evlerin bin bir zorluklarla yapıldığı vurgulanarak, “Biz dişimizden tırnağımızdan artırarak on yılda, yirmi yılda, birikimlerin üzerine geleceğimizi de borçlandırarak, 5-10 yıllık krediler çekerek veyahut köyümüzde tarlamızı, ineğimizi yok pahasına satarak evlerimizi yaptırdık” dedi.
İnşaatlar yapılırken gelip denetleyen ve ‘Yapmaya devam edin’ diyenlerin İSKİ ve Sancaktepe Belediyesi yetkilileri olduğunu belirten Taş, “Bugün ise evlerimizi dere yatağında bahanesiyle yıkmaktalar. Evlerimiz dere yatağındaysa bunun en büyük suçlusu Sancaktepe Belediyesi’dir” diye konuştu.
İSKİ’nin, Akpınar ve Osmangazi mahallelerinde yıkım kararı çıkarttığı ve bu kararı Osmangazi’de 13 Ekim tarihinde hayata geçirip yıkım başlattığı; Akpınar Mahallesi’nden desteğe gelenlerle halkın direnişinin yıkımı kısmen engellediğini söyleyen Taş, “Para babalarının orman arazilerine sabotajlarla yaptırdıkları villalara, mahkeme kararı olmasına rağmen dokunmayan Büyükşehir, biz yoksulların evine azgınca saldırmaktadır. Bizler birlik olduk, evimizi yıktırmayacağız, barınma en temel insan hakkıdır, bizler çalmadık ve yolsuzluk yapmadık, emeğimizle başımızı sokacak bir yuva kurduk mahallemizde, çocuklarımız büyüdü ve büyüyecek, bunu kimse engelleyemez; evlerimizi korumak için direneceğiz, adaletin olmadığı yerde direnmek haktır. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız” diyerek konuşmayı sonlandırdı.
OTURMA EYLEMİ YAPTILAR
Basın açıklamasının ardından mahalleli, belediyeden bir yetkilinin açıklama yapması için saatlerce bekledi. Bu bekleme sırasında “Halk burada hırsız nerede?”, “Yıkımlara izin vermeyeceğiz”, “AKP halka hesap verecek” şeklinde slogan atan halk, oturma eylemi yaptı. Halkın bazen caddeyi trafiğe kapatarak bazen sloganlar atarak eyleme devam etmesi sonucunda Belediye Başkan Yardımcısı Hamdullah Arvas, bir açıklama yaparak bugün ve yarın bir yıkım olmayacağını, bunun da belediye başkanı sayesinde olduğunu belirtti. Arvas’ın konuşmasının sonunda, “Biz size oralara ev yapın demedik” demesi üzerine halk, Arvas’ı protesto etti Ayrıca Osmangazi Mahallesi’nden bir grup da sloganlarla yürüyerek belediyenin önündeki eylemcilere katıldı.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Ankara’da ilköğretim okulunda domuz gribi virüsüne rastlandı

SONRAKİ HABER

Yunanistan'ın yaralı mültecileri zorla Türkiye'ye geri gönderdiği iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa