16 Ekim 2009 00:00

Lisans har(a)cı durdurulsun

Sağlık emekçileri lisans hakkı tanınmasına ama bu hakkı fiilen ortadan kaldırılmasına neden olan lisans harçlarının yüksek belirlenmesine karşı eylemlerini sürdürüyor.

Paylaş

Sağlık emekçileri lisans hakkı tanınmasına ama bu hakkı fiilen ortadan kaldırılmasına neden olan lisans harçlarının yüksek belirlenmesine karşı eylemlerini sürdürüyor.
Kayseri ve Mersin’de yapılan eylemlerde sağlık emekçilerinin harç parası uygun seviyeye indirilene kadar kayıt yaptırmaması, kayıt yaptırmak isteyen sağlık emekçilerinin ise kayıt tarihinin son gününe kadar beklemeleri istendi.
Kayseri’de SES Kayseri şubesi tarafından Eğitim ve Araştırma hastanesi yemekhanesinde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı yapan SES Kayseri Şube Başkanı Orhan Karakaya, devlet eliyle ücretsiz olarak verilmesi gereken eğitim-öğretimin her aşamasında farklı isimler adı altında para alındığını söyledi. ”Madem sağlık hizmetlerinin daha kaliteli verilmesi için eğitim gerekiyor bu eğitimin bedelini de Sağlık Bakanlığı kendisi ödesin” diyen Karakaya, uygulamadan derhal vazgeçilmesini istedi.
Karakaya şunları söyledi: “Biz buradan soruyoruz; kamu hizmeti olan ve olması gereken sağlık ve eğitim hizmetlerinin yönetimlerinde sanayi ve ticaret odası temsilcilerinin ne işi var. Niyetiniz bu hizmetleri paralı hale getirmenin göstergesi değil de nedir. Sağlık Bakanlığı lisans tamamlama programı başlatılmasının gerekçesini ‘sağlık personelinin eğitim düzeyinin yükseltilerek sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılması’ olarak açıklamıştı. Madem sağlık hizmetlerinin daha kaliteli verilmesi için eğitim gerekiyor bu eğitimin bedelini de Sağlık Bakanlığı kendisi ödesin. Parayla diploma satmaya kalkmasın.”
MERSİN’DE EYLEM
Öte yandan, Mersin Devlet Hastanesi önünde katkı payları SES tarafından yapılan eyleme ise Tabip Odası, Dev Sağlık İş , KESK’e bağlı sendikalar ve siyasi partiler destek verdi. Basın açıklamasını yapan şube başkanımız Yılmaz Bozkurt her Çarşamba sağlık hakkı eylemlerinin yapılacağı duyurdu. Eylemde lisans soygununun durdurulması da istendi. (KAYSERİ-MERSİN)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ÖRGÜTLÜ BASIN

SONRAKİ HABER

Batman Festivali Tigran ve Ceylan için

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...